Tak, ser

…i to do rana do wieczora. Na śniadanie bowiem doskonały jest na kanapki, równie dobry na drugie śniadanie, możemy z niego skomponować danie obiadowe a także kolacyjne. Doskonały jest na zimno i na gorąco, stanowi ważny element wegetariańskiego menu. Choć zdarzają się osoby, które serów nie lubią, znacznie więcej jednak osób za serami przepada, starannie dobierając smaki i aromaty.

Jak twierdzą Francuzi (a kto jak kto, ale oni na tym akurat znają się chyba najlepiej) sery odkrył dla ludzkości syn Apolla – Asklepios. I pewnie ani pomyślał, że dał nam wspaniały dar: jakiż bowiem inny produkt nadaje się do jedzenia na tak wiele tak różnych sposobów, z którego można wyczarowywać potrawy tyleż oryginalne, co proste i szybkie.

Jadamy sery na zimno i na ciepło, same i w potrawach.

W mnóstwie serów, jakie mamy na sklepowych półkach trudno wybrać i trudno się zorientować. Pozwólcie Drodzy Przyjaciele, że odegram rolę przewodnika i przedstawię Wam naprawdę dobre sery a przy tym pokażę naprawdę dobre sposoby ich przyrządzenia.

Omlet z serem

4 jajka,1 łyżeczka masła, 2 kopiaste łyżki startego sera Edamer, sól.

4 jajka wybić do miseczki, dodać, tyle wody, ile zmieści się w 3 połówkach skorupek, sól, cały starty ser. Dobrze ubić: znawcy omletów doradzają najwyżej 16 uderzeń widelcem. Na patelni rozgrzać masło, na gorące wylać jajka, chwilę smażyć na niewielkim ogniu podważając brzegi omletu, aby masa spływała pod spód, po czym na koniec przykryć pokrywą i dosmażyć na maleńkim ogniu. Złożyć omlet na pół i przełożyć na talerz.

Zupa serowa

4 szklanki wywaru z włoszczyzny,1 szklanka mleka, 1/2 szklanki niskoprocentowej śmietanki,2 łyżki masła,2 łyżki mąki,1 szklanka startego sera Cheddar, 2 łyżki soku cytrynowego,2 łyżki siekanej zielonej pietruszki. Jako dodatek: drobne grzanki z bułki.

Zmieszać wywar z mlekiem. Rozgrzać w garnku masło, wsypać mąkę i smażyć aż zasmażka zbieleje. Wówczas wlewać powoli wywar z mlekiem. Zagotować zupę, na koniec dodać, mieszając, starty ser oraz śmietanę. Doprawić sokiem z cytryny. Podawać zupę w filiżankach, posypaną zieloną pietruszką. Osobno podać grzanki z bułki przysmażone na patelni na rumiano .

Serowe kebaby

2 szklanki startego na drobnej jarzynowej tarce sera Emmentaler, 1 szklanka białek, 3 łyżki siekanych orzechów,4 łyżki tartej bułki, sól, pieprz, ok.1/2 szklanki oleju do smażenia.

Ubić dokładnie pianę z białek soląc ją w trakcie ubijania, dodać starty ser oraz orzechy i dokładnie wymieszać. Formować wałeczki nieco większe od kopytek, obtaczać w tartej bułce .Smażyć na złoto w rozgrzanym oleju. Mogą stanowić gorącą lub zimną przystawkę z dodatkiem marynowanych warzyw.

Suflet serowy

4 łyżki masła,1i 1/2 szklanki startego sera: mieszanki serów edamer, emmentaler, gouda oraz śmietanowego,3 łyżki mąki, 1i1/2 szklanki gorącego mleka, 4 jajka, szczypta gałki muszkatołowej, sól, pieprz.

Wysmarować starannie masłem spore naczynie do sufletów(może to być wysoka babka), boki i dno wysypać lekko tartym serem.

Resztę masła rozgrzać w garnku, dodać mąkę i zasmażać przez chwilę, po czym dolać powoli gorące mleko, gałkę muszkatołową, mieszać energicznie i dokładnie. Gotować mniej więcej 7-8 minut. Po zdjęciu z ognia uzyskany beszamel ostudzić, wbijać doń po jednym żółtku i bardzo starannie mieszać.

Dodać utarty ser, starannie wymieszać. Ubić bardzo sztywną pianę z białek, lekko wymieszać ją również z masą, przelać ciasto do foremki(powinno go być tyle, aby sięgało co najmniej 4 cm poniżej krawędzi)Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 st C około 35-40 minut.

Podawać od razu, aby nie opadł.