Szybko, jak najszybciej

Domowe obiady bywają w wielu domach koniecznością i zarazem stanowią udrękę pań domu (panów też ale tylko tych gotujących). Pytanie: co ugotować – to jedno z najtrudniejszych pytań z codziennego repertuaru. W Większości domów jeszcze pytanie brzmi inaczej: co szybko ugotować. I takie pytanie jest już naprawdę niezwykle trudne. Postanowiliśmy pomóc udzielając odpowiedzi na nie.

Chcąc zyskać wdzięczność blogowych przyjaciół podrzucę parę przepisów na naprawdę szybkie dania, oraz rady, jak błyskawicznie przygotować pełnowartościowy posiłek dla zgłodniałych domowników.

Będzie truizmem powiedzieć, że to, jak szybko przygotowuje się posiłek zależy przede wszystkim od organizacji pracy, od tego, jak sprawnie gromadzi się produkty, jak układa sie kolejność czynności. Ale tak właśnie jest. Dlatego przy każdym przepisie prosze uważnie czytać kolejność działań: to ona jest z punktu widzenia organizacji pracy najwłaściwsza.

Są domy, gdzie nie sposób wyobrazić sobie obiad bez zupy, pożywnej, gorącej, stanowiącej doskonały wstęp do dalszych dań. Uważa sie jednak przygotowanie zup za najbardziej pracochłonne. Czy słusznie? Proszę sprawdzić.

Kilka dodatkowych rad dla amatorów gotowania zup:
1. Warto używać niskoprocentowej śmietanki,która nadaje aksamitny smak zupom nie szkodząc sylwetce.
2. Czasami,na przykłąd w zupie jarzynowej znakomicie zastąpi ją mleko.
3. Równie doskonałym dodatkiem do zup jest jogurt naturalny dodawany ostrożnie, powoli, aby się nie zwarzył.
4. Kiedy gotuje sie rosół, warto przyrządzić go tyle, aby w nastęopnych dwóch dniach posłużył jako baza do przyrządzania zup.
5. W dobrze zaopatrzonej kuchni powinna zawsze być w lodówce puszka zielonego groszku, sok pomidorowy, ogórkowy przecier, w zamrażalniku mrożonka warzywna.
6. Starannie wymyta zielenina wsadzona do foliowego woreczka może przetrwać w lodówce 3-4 dni. Na zimę warto przygotować mrożoną zieleninę w foliowych woreczkach. Znakomicie zastępuje świeżą.

Zupa pomidorowa czysta

1 litr soku pomidorowego(może być z kartonowego pudełka),2 ząbki czosnku,kilka gałązek pietruszki zielonej,do smaku vegeta.Jako dodatek:słone ciasteczka lub krakersy.
Pomidorowy sok przelać do garnka, dodać obrany czosnek przeciśnięty przez praskę lub pokrojony,,dodać listki pietruszki i vegetę do smaku. Słone ciasteczka lub krakersy zagrzać w gorącym piekarniku. Zagotowaną zupę podawać w filiżankach z gorącymi dodatkami. (czas przygotowania:około 15 minut)

Zupa cytrynowa

3 szklanki rosołu,1 mała cytryna,1 szklanka słodkiej śmietanki,sól,cukier.Jako dodatek makaron lub ryż.
Nastawić wodę na makaron lub ryż. Rosół postawić w garnku na ogniu i powoli grzać. Cytrynę starannie wyszorować, przeciąć na pół, odkroić 4 cienkie plastry. Do wrzącej wody wrzucic makaron(lub ryż). Kiedy rosół się zagotuje odstawić,dodać śmietankę i wcisnąć cytrynowego soku do smaku,dodać w miarę potrzeby sól i cukier.
Odcedzic makaron i ryż. Podawać zupę w talerzach do których włożono na spód makaron lub ryż a na wierzchu położyć krążek cytryny. (czas przygotowania ok.20 minut)

Zupa egzotyczna

4 szklanki rosołu,1 winne jabłko,siekana pietruszka.Jako dodatek:makaron.
Nastawić na ogniu rosół. Nastawić wodę na gotowanie makaronu. Jabłko obrać i zetrzeć na tarce(najlepiej na plastikowej)
Ugotowany makaron odcedzić. Do wrzącego rosołu dodać tarte jabłko,siekaną pieruszkę,wymieszać.Podawać we filiżankach. (czas przygotowania ok.20 minut)

Zupa z topionego serka
2 serki topione (tylżycki lub cheddar) wagi po 10 dag,4 szklanki wywaru lub wody z rosołową kostką,3 łyżki siekanej zielonej pietruszki,sól,pieprz.
Gotować wywar z dodatkiem serów. Mieszać doprowadzając w ten sposób do ich rozpuszczenia. Doprowadzić do wrzenia. Posypać zieloną pietruszką. (Czas przygotowania 15 minut)