Na zielonym dywanie

Co za radość – już można wędrować po zielonych, podmokłych łąkach. A spacer taki przynosi wiele pożytku. Jedni lubią maszerować kilometrami i podglądać budzącą się dożycia przyrodę. Inni – do tej kategorii zaliczają się smakosze i kucharze – wypatrują roślin jadalnych, których na łąkach i rozlewiskach jest setki.

Przed rozpoczęciem zbierania roślin jadalnych koniecznie należy kupić atlas zawierający ich opis i kolorowe fotografie. Łatwo bowiem pomylić się i zamiast zdrowego i smacznego „zielska” zebrać rośliny podobne ale wywołujące zupełnie nieoczekiwany skutek – gorączkę, biegunkę lub nawet zatrucie.

Dlatego też wysyłając przyjaciół z blogu na łąkę zaprezentuję kilka najbardziej znanych dziko rosnących roślin, pokazując jak wyglądają i informując jak je przyrządzić.

RUKIEW WODNA
Roślina musi rosnąć w czystej wodzie. Doskonała do zupy-kremu, a posiekana i zmieszana z masłem nadaje się jako dodatek do potraw rybnych i mięsnych.

rukiewwodna.jpg
SZCZAW
To najkwaśniejszy z liści jadalnych. Nadaje się na zupę lub jako dodatek do sałatek, którym nadaje orzeźwiający smak.

Rumex_sanguineus_var_sanguineus.JPG
RZEŻUCHA
Najczęściej bywa używana do przystrajania potraw ale zmieszana z pastą jajeczną i majonezem jest doskonałym smarowidłem do kanapek.

rzezucha2.jpg
POKRZYWA
Do jedzenia nadają się tylko młode, górne listki. Do zup i sałatek należy ją miksować. Drobno posiekane nadają się do serów kozich i farszu serowego do pierożków.

Zdjecie_Pokrzyw.JPG
ARCYDZIĘGIEL LITWOR
Świeże liście są doskonałym dodatkiem do ciast z owocami, zwłaszcza z rabarbarem lub porzeczkami. Liście arcydzięgla dodają słodyczy. Młode gałązki dodaje się do sałatek, a całość rośliny surowa lub kandyzowana jest doskonałym dodatkiem do dżemów i galaretek.

Archangelica_officinalis_a2.jpg
BABKA LANCETOWATA
W kuchni używa się świeżych czyli młodych liści o słodko-słonym smaku z lekkim odcieniem goryczki. Drobno posiekane są dodatkiem do zup i sosów
A z miętą, pokrzywą lub mniszkiem tworzą wspaniałe sałatki oczyszczające podawane w sosie jogurtowym lub z winegretem.

Plantago_major3_1.jpg
BLUSZCZYK KURDYBANEK
Świeże listki o przyjemnym aromacie i korzennym smaku doskonałe w tzw. sałatkach oczyszczających. Dzięki bluszczykowi dodanemu do jajecznicy, kartoflanki lub zapiekanki potrawy te zyskują nowy smak i pewien powiew egzotyczny. Nadaję się doskonale do past serowych. Zwłaszcza z bryndzy.

Bluszczyk_kurdybanek001.jpg
Jeśli ten mini przewodnik po łące spodoba się i znajdzie zastosowanie praktyczne, to nastąpi jego dalszy ciąg. Ważne jednak by – zwłaszcza po raz pierwszy – zbierać zielska z atlasem w ręku lub w towarzystwie znawcy przedmiotu.

Fot. WIKIPEDIA