Uprawa ryżu

W jaki sposób i jaka drogą ryż trafił do Włoch. Jedni historycy twierdzą, że starożytni Rzymianie znali ryż, inni uważają, że został on przywieziony na Sycylię przez Arabów mniej więcej tysiąc lat temu. W Wenecji głoszona jest wersja, że to weneccy kupcy (czyt. Marco Polo) przywieźli ryż z podróży na Daleki Wschód.

Uprawy ryżu rozpoczęła się w XV wieku. Poszukiwano wtedy, po licznych klęskach głodu, nowych źródeł pożywienia. Wówczas to cystersi z klasztoru w pobliżu Trino Vercellese odkryli, że na zasobnej w wodę Nizinie Padańskiej istnieją doskonałe warunki dla sadzonek ryżu. Mieszkańcy tamtejszych wiosek nie chcieli słyszeć o nowych uprawach. Sądzili, że roślina rosnąca w wodzie może sprzyjać np. dżumie.
Po latach czyli w XIX wieku rozpoczęto na Nizinie Padańskiej uprawę ryżu na wielką skalę. Zbudowano kanały, na przykład otwarty w 1852 roku Canale Cavour, a także założono wydajne systemy nawadniania, które umożliwiały uprawę ryżu na coraz większych powierzchniach pól.

Wkrótce rozkwitł eksport włoskiego ryżu.

W XX wieku uprawa ryżu została do tego stopnia udoskonalona, że Włochy znalazły się na pierwszym miejscu wśród europejskich producentów.

W WENECJI Euganejskiej risotto jest zawsze płynne, zupowate, o kremowej barwie, gdyż grube, krótkie ziarna ryżu wchłonęły wiele smakowitego bulionu, mimo to pozostając wciąż sypkie i al dente. Do wzoru doskonałości zbliża się rzadko spotykana i bardzo poszukiwana odmiana ryżu o nazwie vialone nano, uprawiana na nizinnych terenach poniżej Werony, wokół niewielkiego miasteczka Isola delia Scala.

W tej strefie ryżowej hodowcy, należący do wybranej spółdzielni hodowców i producentów uprawiają risaie czyli pola ryżowe, nie stosując środków chemicznych i pestycydów. W celu zniszczenia szkodników i chwastów do kanałów i zalanych pół ryżowych wprowadza się karpie. Po zbiorach ryż jest selekcjonowany w młynie ryżowym. To zabytek zbudowany w 1650 roku. Jest on prowadzony przez Gabriele Ferrona, jednego z uznanych włoskich ekspertów w tej dziedzinie upraw.

W Antica Riseria, należącej do rodziny Ferron, posortowany vialone nano poddaje się starannej obróbce. Niekiedy wykorzystuje się stare, żeby nie powiedzieć antyczne urządzenia, napędzane przez wodę, i pochodzące z czasów założenia młyna. Po usunięciu łusek porusza się powoli w górę i w dół, pozwalając, by ziarna były polerowane ocierając się o siebie zachowując możliwie najwięcej skrobi i witamin. W końcowej fazie dokonuje selekcji za pomocą płaskich sit ręcznych.

Risotto to jedno z najwspanialszych dan włoskich. Robię je bardzo często i chwalę się tym także na blogu. Moje ulubione risotto to risotto ai fungi czyli z grzybami oraz risotto ai frutti di mare – z owocami morza. Nie chcę powtarzać przepisów, bo możecie znaleźć je we wcześniejszych wpisach. Dziś chcę podać recepturę wymyśloną przez Kurta Schellera szefa kuchni i właściciela restauracji w warszawskim hotelu Rialto. Kurt tym przepisem zdobył uznanie wielkiego producenta ryżu włoskiego Riso Gallo i znalazł się na łamach przewodnika po stu światowych restauracjach podających najlepsze risotto. Przepis Kurta jest polsko-włoski. A sam kucharz jest Szwajcarem zakochanym w Polsce. Jego przepisu jeszcze nie robiłem. Jeśli go wypróbujecie to na własne ryzyko.

Risotto_alla_polacca_.jpg

Risotto alla Polacca wg. Kurta Schellera

240 g ryżu Arborio, 1 mała cebula, 1 kieliszek białego wina, 0,75 litra bulionu z kurczaka, 80 g kurek, 80 g borowików, tymianek, 400 g polędwicy, kieliszek żubrówki, żurawina, liście laurowe, 50 ml bitej śmietany, 2 pomidory, sól, pieprz, oliwa z oliwek, 60 g masła, 60 g startego parmezanu

Zeszklij posiekaną drobno cebulę na niewielkiej ilości oliwy. Dodaj ryż i dokładnie wymieszaj. Kiedy ryż stanie się przezroczysty dodaj wino i zamieszaj. Poczekaj
aż wino wyparuje. Dodaj dwie łyżki wazowe bulionu i doprowadź do wrzenia. Zdejmij ryż z ognia i pozwól, aby chwilę postał i „uspokoił się”. W międzyczasie rozpuść masło na patelni, dodaj pokrojone grzyby – dopraw tymiankiem, solą, pieprzem i lekko podduś. Polędwicę zamarynuj w wódce i żurawinie z listkiem laurowym (1-2) przez 20 minut. Potem odlej powstały sos, a polędwicę podsmaż na patelni i tak, aby skórka nabrała brązowego koloru. Przełóż mięso do naczynia żaroodpornego, przypraw solą
i pieprzem i piecz przez 15 minut (mięso nie powinno być przepieczone).

Upieczone mięso pokrój w plastry. Ustaw risotto na ogniu, powoli dodawaj bulion – łyżka po łyżce i mieszaj, dopóki ryż nie wchłonie bulionu. Kiedy ryż będzie gotowy, dodaj do niego grzyby. Ubij bitą śmietanę, aż będzie sztywna i dodaj do ryżu razem
z parmezanem i masłem – mieszaj delikatnie.

Risotto nałóż na talerze, ułóż na nim polędwicę razem z pokrojonymi w ósemki pomidorami.
Smacznego!