Zgadnij co gotujemy? (25)

Ćwierć setki razy (czyli srebrne wesele) rozwiązywaliście moje quizy kulinarne. 23 książki, które wyszły spod ręki zespołu pisarskiego rodziny Adamczewskich i jeden przyrząd do mieszania ziół zaprojektowany przez Jaimiego Olivera powędrowały do zwycięzców. Dziś po raz kolejny proponuję tę zgaduj-zgadulę, a nagrodą za prawidłowe trzy odpowiedzi będzie książka wydana przez Nowy Świat, zatytułowana „Krwawa historia smaku”. To najnowsze moje „dziecko”.

Oto pytania:
1 – Jak nazywa się wybitny kompozytor oper, który zasłynął także jako wspaniały mistrz kuchni i uznawany jest za twórcę bitej śmietany oraz turnedo z truflami (danie to nosi jego nazwisko)?
2 – Wielki pisarz, który był równie wielkim żarłokiem, zrobił spory interes na handlu pralinkami oraz ocalił od zapomnienia wiele dań francuskiej kuchni opisując je dokładnie w swym wielotomowym cyklu znanym jako „Komedia ludzka” to:
3 – Jednym z największych paryskich smakoszy XX wieku był pianista z Łodzi, niezrównany odtwórca utworów Chopina, a placek malinowy podawany w jego domu powalał na kolana mistrzów cukiernictwa. O kim mowa?
Trzy prawidłowe odpowiedzi i to najszybciej przysłane na adres: internet@polityka.com.pl będą nagrodzone książką z dedykacją i autografem autora. Czekam!