Wędrówka po knajpach Europy

Objechałem niemal cały świat. Nie byłem jeszcze tylko w Australii. Wszędzie jadłem i piłem dokładnie to samo co tubylcy. Tylko tak – moim zdaniem – można najlepiej poznać ludzi i ich obyczaje.

Lubię egzotyczne kuchnie – chińską, japońską, tajską. Chętnie jadam dania brazylijskie, chilijskie a nawet ulubione potrawy Indian peruwiańskich.

Prawdziwe łakomstwo ogarnia mnie jednak gdy mam okazję korzystać z mistrzostwa kucharzy włoskich, francuskich, hiszpańskich, polskich – słowem kuchnie starej Europy stawiam ponad wszystko.

Z tego to powodu, a także myśląc o zbliżającym się sezonie wędrówek urlopowych, proponuję Blogowiczom wycieczkę po restauracjach Europy. Ten przewodnik po 43 miastach, rozrzuconych po całym naszym kontynencie, różni się od wszystkich innych tym, że jego autor zaprasza tylko tam, gdzie sam był chociaż raz. Będą tu więc lokale znane i renomowane, umiejscowione w stolicach bądź wielkich metropoliach, ale będą także lokaliki malutkie, w małych miasteczkach czy nawet wioskach, do których chętnie zagląda się w czasie wakacji. Wszystkie te miejsca łączy jedno – doskonałe potrawy, w mistrzowskim wykonaniu i równie dobre wina.

Wszystko to umożliwi wybór lokalu, w którym będzie można spędzić radosne chwile przy stole, z możliwością odbycia biznesowego spotkania, bądź podtrzymania kontaktu z kontrahentem znajdującym się w dowolnym punkcie globu. Można bowiem połączyć przyjemne z pożytecznym.

A oto miasta do których będę zapraszał: Ateny, Amsterdam, Barcelona, Berlin ,Bonn, Bordeaux, Bouzigues, Bratysława, Bruksela, Budapeszt, Deauville, Dublin, Edynburg , Florencja, Genewa, Glasgow, Haga, Hamburg, Kadyks, Helsinki, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Madryt, Monachium, Montpellier , Oslo, Paryż, Praga, Ryga, Rzym, San Giminiano, Salzburg, Sevilla , Siena, Sztokholm, Tallin, Tuluza, Wenecja, Wiedeń, Wilno, Zurych.

Dziś na początek parę zaledwie propozycji:

WENECJA
Antica Trattoria Poste Vecie

Rialto Pescheria 1608 tel. (0-0 39) 41 721 822
Adres internetowy: www.postevecie.it Nieczynne we wtorek. W pozostałe dni w godz. 12.30 – 14.30 i 20 – 23 Jęz. angielski, francuski
Najstarsza wenecka(moja ulubiona) restauracja istniejąca przy targu rybnym od 1500 roku. Słynie z ryb (turbot) i wspaniałego risotta z owocami morza. Bogata karta win. Wenecjanie przychodzą tu skuszeni deserami. Piękny wystrój i profesjonalna obsługa.

knajpa02.jpg
LONDYN
Quality Chop House

92 – 94 Farringdon Road tel. (0-0 44) 20 78 37 50 93
Adres internetowy: www.qualitychophouse.co.uk Czynne: od poniedziałku do piatku śniadania – w godz. 7.30 – 10; lunche – w godz. 12 – 15; kolacje – (pon.- sob.) w godz. 18 – 23.30; w niedziele czynne w godz. 12 – 22.30. Honorują karty kredytowe. Konieczna rezerwacja.

Napis na szybie lokalu głosi: „Dbamy o postępową klasę robotniczą”. W roku 1870 Roland Plumbe wybudował i otworzył bowiem stołówkę robotniczą. Z wiktoriańskich czasów pozostał adres i oryginalne wyposażenie. Dziś dyrektor Andrew Ryder dba o klientów z City i ich apetyt. Na śniadanie można zjeść klasyczne jaja na bekonie albo szkockiego wędzonego łososia. W godzinach późniejszych popisowym daniem są firmowe chops czyli kotlety z kością, kiełbaski z cielęciny z kartoflanym puree czy omlet z łososiem. Doskonała baranina. Bardzo dobra karta win.

knajpa01.jpg

SZTOKHOLM
Prinsen

Master Samuelsgatan 4 tel. (0-0 46) 8 611 13 31
Adres internetowy: www.restaurangprinsen.se Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 11.3. – 14.30 i 16.30 – 23.30; w soboty 13 – 23 a w niedziele 17 – 22. Honorują karty kredytowe.

Lokal ze stuletnią tradycją. Kuchnia szwedzka oraz akcenty śródziemnomorskie. Godne polecenia zupa z homara i talerz – pięć śledzi z parmezanem (w cytrynie, jogurcie, pomidorach, pieprzu i goły).Bogata karta win z przewagą włoskich.

SEVILLA
Casa Robles

Calle Alvarez Quintero 58 tel. (0-0 34) 95 4213150
Adres internetowy: www.roblesrestaurantes.com Czynne cały tydzień w godz. 12 – 24. Akceptują karty kredytowe. Rezerwacja miejsc.

Trzy sale restauracyjne i bar tapas zawsze są pełne gości. Lokal należący do rodziny Robles funkcjonuje od 1954 roku. Specjalizuje się w rybach, zawsze świeżych, dowożonych z pobliskiego portu Huelva. Godne polecenia sa zwłaszcza pescado a la sal czyli całe ryby pieczone w pancerzu z soli i rabo de toro – ogon wolowy duszony w sosie z papryką.