Zdrowie w szklance i na talerzu

Wbrew obiegowym opiniom aby zdrowo przeżyć zimę wcale nie trzeba jeść więcej niż w innych porach roku, ani bardziej tłusto. Wystarczy jeść dania gorące, rozgrzewające, wzmacniające odporność organizmu, zawierające produkty przeciwdziałające łatwym przeziębieniom (np. czosnek, cytryna, miód).

Zmęczony i zmarznięty przychodzisz do domu z myślą o natychmiastowej rozgrzewce. Do obiadu czy raczej kolacji jeszcze trochę czasu. Co robić? Nie, nie to nieprawda, że alkohol rozgrzewa lub zapobiega chorobom. Znacznie lepiej robi to herbata lub napary i tzw. herbatki ziołowe.

Wspominana często moja babcia Eufrozyna skutecznie leczyła nas wszystkich z przeziębień lub (we wstępnej fazie choroby) z zapalenia migdałków zmuszając do picia niemal wrzącej herbaty z sokiem malinowym.

Tym, którzy z trudem budzą się polecam zamiast porannej kawy (lub obok) napary z suszonej pokrzywy, liści jeżyn, czarnej porzeczki, mięty pieprzowej, ogórecznika, kwiatu hibiskusa, owocu dzikiej róży lub kwiatu różanego.

Wieczorem zaś, po ciężkim dniu lub ciężkostrawnym posiłku wspaniale działa herbatka z bazylii, lawendy bergamotowej, liści anyżku czy kwiatów fiołków lub malwy.

O innych ziółkach nie wspominam. Zgodnie z moja regułą polecam tylko to co sam jadłem i piłem. Do ziółek leczniczych muszę jeszcze trochę dorosnąć.

Oprócz napojów warto też sięgnąć po rozgrzewające dania.

Samo zdrowie
1 melon, 2 jabłka(twarde i soczyste), winogrona zielone i granatowe, 20 dag sproszkowanej gorzkiej czekolady, pół szklanki rodzynek, 3 łyżki miodu spadziowego, pojemnik 50 dag serka (np. rama crem bonjour)

Obrać melona i pozbawiwszy pestek drobno pokroić. Winogrona zdjąć z szypułek. Zmieszać owoce w salaterce, posypać czekoladą, dodać serek, polać miodem.

piwna_bg.jpg

Zupa piwna (polska)
2 szklanki jasnego piwa, 100 ml mleka, 5 dag cukru, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, szczypta cynamonu, 1 jajko, 2 dag cukru pudru

Zagotować mleko z cukrem i cynamonem. Dodać rozmieszaną z odrobina wody mąkę ziemniaczaną i bez przerwy mieszając gotować do zgęstnienia płynu (ok. 5 min.). Wlać piwo i podgrzewać na silnym ogniu uważając by nie zawrzała. Przed zdjęciem z ognia dodać rozbełtane żółtko. Z białka ubić pianę i posypać cukrem pudrem. Łyżeczką kłaść porcje piany z cukrem pudrem do garnka z gorącą zupą. Przykryć garnek pokrywką. Po 2-3 minutach białko zetnie się na kluseczki. Podawać.

800px_Bigos02.jpg

Bigos myśliwski
1 kg kapusty ( w połowie kwaszonej, w połowie słodkiej), tyleż mięsa krojonego: pieczeni, kiełbasy, boczku wędzonego, szynki, co najmniej 5 pięknych grzybów suszonych, 1 cebula, 5-10 suszonych śliwek, pół szklanki wytrawnego wina.

Kapustę kiszoną posiekać, słodką poszatkować i sparzyć na sicie. Cebulę pokroić i zasmażyć na tłuszczu z boczku. Grzyby namoczyć. Układać warstwami kapusty, grzyby pokrojone w paseczki i śliwki, mięso, cebulę. Wlać smak z grzybów, nastawić w garnku o grubym dnie i na wolnym ogniu długo gotować często mieszając. Pierwszego dnia gotować godzinę. Drugiego i trzeciego dnia odgrzewać. Wówczas dolać wino oraz dodać do smaku soli, pieprzu i cukru. Podawać bardzo gorący.

bakeofe.jpg

Baekenofe
1/2 kg łopatki wołowej, 1/2 kg łopatki baraniej, 1/2 kg łopatki wieprzowej, 1 kg ziemniaków, 1/4 kg cebuli, czosnek, pieprz, sól, goździki, liść bobkowy, tymianek, natka pietruszki, 1/2 l białego wina, mąka i woda

Umyte mięso pokroić w grube kostki i zamarynować w białym winie dodając: jedną cebulę naszpikowaną 2 goździkami, 2 zgniecione ząbki czosnku, liść bobkowy, szczyptę tymianku, nać pietruszki, sól, pieprz. Po 24 godzinach odcedzić zioła i odlać marynatę. W garnku z pokrywą lub brytfannie układać warstwami: kartofle, mięso, cebulę, kartofle. Zalać marynatą z cebulą szpikowaną goździkami. Jeśli nie przykryła potrawy to dolać wody. Z mąki i wody zrobić gęste ciasto. „Przylutować” nim pokrywkę do garnka. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 4 godziny.