Poznaj nieznane smaki (2)

Pierwszy odcinek tej encyklopedii mało lub całkiem nieznanych smaków na naszym stole cieszył się sporym powodzeniem. Była ożywiona i ożywcza wymiana uwag. Przy drugim – panowała cisza. Może nie trafiłem z wyborem, a może to Was nudzi? Doprawdy nie wiem. Ale do trzech razy sztuka. Jeśli i dziś będzie na blogu cisza, to kolejne gotowe już odcinki wyrzucę. Albo po prostu przeniosę na swoją witrynę, czyli www.adamczewscy.pl.
No to ryzyk-fizyk.

Gorgonzola

Ten włoski ser zawiera aż 48 procent tłuszczu. Ze względu na znakomity i oryginalny smak jest bardzo ceniony, a nawet można powiedzieć, że wręcz niezastąpiony we włoskiej kuchni. Z żyłkami niebieskawo-zielonej pleśni, nadającej mu swoisty charakter, jest smakowity i… piękny. Produkuje się go z mleka krowiego. Jest to sere tak zwany podpuszczkowy, dojrzewający, pleśniowy i bywa – w zależności od stopnia dojrzałości – bardziej lub mniej pikantny.

Spożywany do kanapek, w sosach lub sałatkach, zawsze ma swój charakterystyczny smak, który dominuje w potrawach. Smakosze niezwykle go cenią. Ważną dla amatorów cechą gorgonzoli jest także jej dość ostry grzybowy zapach.

Imbir

Ta przyprawa była znana i używana w polskiej kuchni już przed kilkuset laty. Przez długi czas, podobnie jak większości smakołyków pochodzących z dalekich stron, imbiru nie było w naszych sklepach, wreszcie pojawił się mielony, jednak dopiero obecnie możemy wybierać spośród różnych rodzajów i stopni przetworzenia imbiru. A jest to znakomita przyprawa, lubiana nawet przez najbardziej zagorzałych kuchennych tradycjonalistów. Imbir marynowany jadamy raczej w roli dodatku do japońskich smakołyków (niezbędny jako uzupełnienie sushi); imbir kandyzowany to smakowity dodatek do dań deserowych; imbir sproszkowany służy do przyprawiania mięs, najczęściej drobiu, a świeży korzeń imbiru, ścierany bezpośrednio przed przygotowaniem potrawy, jest przyprawą o wyjątkowej woni i smaku. Niektóre mięsa, takie jak wieprzowina czy kaczka, wydają się po przyprawieniu imbirem mniej tłuste.

imbir001.jpg

Nie sposób sobie wyobrazić istnienia chińskiej czy japońskiej kuchni bez imbiru, który w tamtych kuchniach jest równie ważny jak sól. Ale właściwie imbir, dzięki kupcom, stał się znany i ceniony już od tysiącleci niemal wszędzie. W starej kuchni polskiej imbirem mielonym przyprawiano indyka.

Karambola (oskomian)

Karambola to ładny i smakowity owoc, który znakomicie nadaje się do dekoracji potraw i świetnie smakuje jako składnik owocowych deserów.

Lekko kwaskowy smak zawdzięcza obecności kwasu szczawiowego, którego nadmiaru powinny unikać osoby mające skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych. Świeży sok ma działanie przeciwgorączkowe, ale i… znakomicie czyści mosiądz. Dość spora jest w tych owocach zawartość witaminy C oraz fosforu i magnezu.

Karambolę uprawia się głównie w krajach Ameryki Południowej i Środkowej, a także w Indiach i Indonezji. Jednak szeroko eksportowane, są znane i lubiane na całym niemal świecie.

Kumkwat

kumkwat.jpg

Można o nim powiedzieć „wielki mały owoc”, bowiem mimo że niewielkich rozmiarów (najmniejszy wśród wszystkich jadalnych rutowatych), jest owocem o niezwykłych walorach. Kumkwat to cytrus o rozmiarze niewielkiej śliwki, pięknym pomarańczowym kolorze, posiadający jadalną skórkę, zawierającą szczególnie dużo cukrów, oraz miąższ bogaty w wiele wartościowych składników, w tym dużą ilość witaminy A i C wzmacniających organizm. Kumkwat pomaga także wychwytywać wolne rodniki. Skórki kumkwatów nie powinny być spryskiwane żadnymi preparatami (producenci twierdzą, że tak właśnie jest), gdyż zjada się je w całości. Olejki eteryczne nadające kumkwatom charakterystyczny zapach mieszczą się w skórce, stąd dobra rada: zanim zaczniemy je zjadać, potrzymajmy je chwilę w dłoniach, a nawet poobracajmy lekko ogrzewając, wtedy uwolnią się owe miłe aromaty. Znakomicie smakują zamrożone kumkwaty potraktowane jako owocowa kulka lodu do drinków.

C.d.n. jeszcze później