Krótki podręcznik dobrych manier (1)

Kto pierwszy wchodzi do restauracji – kobieta czy towarzyszący jej mężczyzna? Jak usadzić gości przy biesiadnym stole? Jak nakryć i zastawić stół, jak układać na nim sztućce i kieliszki? To pytania wcale nie błahe, a odpowiedzi niełatwo znaleźć. Znikły z prasy rubryki savoir-vivre’u. W szkołach tego nie uczą, a z domu nie zawsze i nie wszyscy mieli okazję czerpać wzorce. Reguły sympatycznego i eleganckiego zachowania przy stole to część naszej tradycji i kultury, a „grzeczność – pamiętamy z ‚Pana Tadeusza’ – nie jest nauką łatwą ani małą”. No to zaczynamy! (Prawdę mówiąc, jest to skrócona wersja zeszytu „Biesiadny savoir-vivre”)

Co znaczy skrót RSVP?
Na zaproszeniach na oficjalne przyjęcia (a coraz częściej i na prywatne domowe spotkania w większym gronie) po informacjach o miejscu, dniu, godzinie i okazji, z jakiej odbędzie się spotkanie, widnieją cztery literki RSVP. Znający język francuski łatwiej je rozszyfrują: repondez s’il vous plait, czyli prosimy o odpowiedź. Często organizatorzy dodają datę, do której powinniśmy dać znać, czy przyjdziemy.

Na takie zaproszenie należy jak najszybciej odpowiedzieć, informując o swojej obecności bądź nie. Ułatwi to gospodarzom zorganizowanie przyjęcia – jak należy sądzić – przewidzianego na dużą liczbę gości. Odpowiedź winna być na piśmie lub – jeśli jest podany numer telefonu – możemy zadzwonić. Coraz częściej na zaproszeniach podawane są też adresy poczty elektronicznej. Wówczas można wysłać e-mailem potwierdzenie przybycia bądź odmowę z grzecznym uzasadnieniem.

Przy stole należy siedzieć prosto i spokojnie, choć nie sztywno. Pewien luz jest konieczny, ale zwłaszcza młodszym zwolennikom „totalnego luzu” przypominamy, że nie należy kiwać się na krześle i suwać nim na wszystkie strony. Nie wolno trzymać rąk pod stołem, lecz na nim. Nie opierać łokci o blat i nie podpierać rękami brody. Nie bawić się nożem czy widelcem, nie bębnić nerwowo palcami. Nie kręcić kulek z chleba. Nie zakładać nogi na nogę. Nie przytupywać pod stołem ani w takt muzyki, ani w rytm rozmowy. W żadnym wypadku nie zsuwać butów ze stóp, nawet jeśli np. założyliśmy je pierwszy raz i bardzo nam w nich niewygodnie. Niestety.

Stół biesiadny powinien być przykryty świeżym, czystym, wyprasowanym obrusem. Najlepiej prezentują się białe lub kremowe. Obrus w intensywnym lub ciemnym kolorze nie zawsze pasuje do wnętrza. Przed każdym krzesłem ustawiamy nakrycia, sztućce i kieliszki w zależności od liczby dań i rodzaju trunków.

Do obiadu trzydaniowego kładziemy: talerz do głównego dania, a na nim mniejszy talerzyk do przekąsek. Z obu stron i z przodu talerza kładziemy łyżkę do zupy, nóż i widelec, widelczyk i łyżeczkę deserowe, kieliszek do wina (do czerwonego – większy, beczułkowaty, do białego – mniejszy, mniej pękaty) lub wódki, kielich lub specjalną szklankę do wody mineralnej, serwetkę. Nóż winien leżeć z prawej strony grzbietem na zewnątrz. Z prawej strony noża – łyżka do zupy. Z lewej strony talerza – widelec brzuszkiem w dół. Sztućce deserowe leżą nad talerzem – jeśli na deser będą owoce, zamiast łyżeczki podajemy nożyk do owoców. Kieliszek i kielich do wody ustawiamy z prawej strony nakrycia powyżej sztućców. Serwetkę odpowiednio złożoną lub skręconą w rulon i wetkniętą w pierścień kładziemy z lewej strony nakrycia powyżej sztućców. Aby nie było ciasno, należy nakrycia ustawiać tak szeroko, by środki talerzy dzieliło ok. 75-80 cm.

Szykując przyjęcie składające się z większej liczby dań, zwiększamy ilość zastawy. Nóż do przystawek, nóż do ryb, nóż duży układamy z prawej strony w kolejności ich używania (ten, który ma być użyty jako pierwszy – najdalej). Między nożami znajdzie się też łyżka do zupy – potrzebna nam po przystawkach, a przed daniem głównym. Podobnie z widelcami z lewej strony. Ten porządek ma ułatwić korzystanie ze sztućców. Gość automatycznie sięga po sztućce leżące na zewnątrz i w ten sposób dostosowuje ich użycie do kolejności podawanych dań.

Z lewej strony powyżej widelców ustawiamy talerzyk do pieczywa z nożykiem do masła. Przy kilku gatunkach win z prawej powyżej noży ustawiamy kieliszki nieco skośnie: najniżej do białego, nieco wyżej do czerwonego, najwyżej – do szampana.

Do sztućców można używać koziołków. Są to metalowe poprzeczki na małych nóżkach pozwalające opierać noże i widelce zarówno przed rozpoczęciem przyjęcia jak i w trakcie, gdy następuje krótka przerwa i goście chcą sztućce wypuścić z rąk.

cdn