Lepsze rady niż te w „Bluszczu”

W jednym z poprzednich tekstów przytoczyłem rady tygodnika „Bluszcz” (wydanie z lutego 1926 r) jak najmniejszym trudem pozbawić indyka piór, by moc go wsadzić do piekarnika. I uprzytomniłem sobie, że podstawowym zadaniem blogu „Gotuj się!” jest nie strojenie żartów z dawnych obyczajów lecz pomoc w dzisiejszych przygotowaniach do karnawałowych przyjęć. I tym właśnie się teraz zajmę.

W sprawie doboru towarzystwa radzić nie będę. Każdy sam sobie musi dobrać gości według starego (i dość dwuznacznego w tym przypadku) przysłowia: Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz.

Dobór muzyki też jest sprawą w której po porady musicie udać do sąsiedztwa czyli do Kierowniczki Doroty.Tu zajmiemy się tylko stołem. Muszą więc być liczne drobne przekąski przygotowane zawczasu aby gospodarze nie spędzili całej nocy przy kuchni. Muszą być drinki bezalkoholowe niezbędne w przerwach między tańcami, drinki prawdziwe czyli alkoholowe na podtrzymanie humoru, kruszony dla prawdziwych dam, oczywiście wina ( w tym choć jeden szampan) i po północy dla wzmocnienia nadwątlonych sił podane jedno gorące danie też przygotowane wcześniej a głęboką nocą tylko odgrzane. Musi więc to być potrawa, która odgrzewana jest lepsza niż świeżo zdjęta z kuchni.

Oto więc moje propozycje.

Koktajle bezalkoholowe
Żurawinowy
3 l soku z żurawin, sok z tuzina cytryn, 1 l esencji herbacianej z hibiskusa, 2 l piwa imbirowego, lód
Soki owocowe wymieszać z esencją herbacianą i mocno oziębić. Do kieliszków lub szklanek koktajlowych wsypać kostki lodu, wlać koktajl i dolać piwa imbirowego.

Jabłkowy
3 l soku z jabłek, sok z tuzina cytryn, 1 l soku ananasowego, 1 l wody, lód
Soki wymieszać i oziębić. Do szklanek koktajlowych wsypać kilka kostek lodu. Dolać soki i uzupełnić wodą sodową.

Malinowy
10 dag świeżych, malin lub innych miękkich owoców, 10 dag lodów waniliowych, 0,25 l mleka, 2 łyżki słodkiej śmietany, zapach waniliowy, miód
Drobno pokrojone maliny lub wybrane inne owoce zmieszać z lodami waniliowymi, mlekiem i śmietaną. Dodać miód i zapach waniliowy. Dobrze zmiksować. Wlać do szklanki i ozdobić zielonym listkiem.

Drinki karnawałowe

Skąpiradło
0,25 l gorącej esencji z czarnej herbaty, 10 dag cukru, 125 ml soku z pomarańczy, 4 łyżki stołowe soku z cytryny, 2 butelki piwa imbirowego, 1 butelka lemoniady,1 pomarańcz
Rozpuścić cukier w herbacie. Dolać soki: pomarańczowy i cytrynowy. Przecedzić płyn do wazy. Schłodzić. Dolać piwo imbirowe i lemoniadę. Dodać pomarańczę nie obraną ale pokrojoną w plastry.

Hulaka
1 l whisky, 0,5 l soku z ananasa, 0,3 szklanki cukru, 0,5 l esencji z czarnej herbaty, 1 l wody sodowej, skórka starta z cytryny i z pomarańczy, lód
Wlać do dzbanka sok ananasowy, whisky i wsypać cukier. Wymieszać i schłodzić. Dolać zimną esencję herbacianą i napój przelać do wazy. Dodać kostki lodu, uzupełnić wodą sodową, oraz dołożyć starte skórki z pomarańczy i z cytryny.

Pudrowana truskawka
0,5 kg truskawek, 2 szklanki cukru pudru, 1 butelka białego wina wytrawnego, 1 butelka wina musującego, cytryna, lód
Umyte truskawki pokroić na połówki. Posypać grubo owoce cukrem pudrem. Odstawić na godzinę aż puszcza sok. Wlać białe wytrawne wino i odstawić znowu na 180 minut. Wlać wino musujące i wymieszać. Wrzucić cytrynę pokrojoną w plasterki.

Karnawałowe coś na ząb

Faszerowany ogórek
2-3 ogórki, 15 dag mięsa krabów lub krewetek, 1 łyżka przecieru pomidorowego, słoiczek majonezu, 100 ml wywaru rybnego, łyżeczka żelatyny, 1 łyżka koniaku, sól, pieprz, natka pietruszki
Zalać żelatynę przegotowaną zimną wodą (1 łyżka) i odstawić na kwadrans. Po tym czasie rozpuścić w gorącym rybnym wywarze i odstawić do ostudzenia. Połowę tej płynnej galarety zmieszać z majonezem, krabami lub krewetkami, przecierem pomidorowym. Dolać koniaku. Posolić i doprawić pieprzem do smaku. Umyte ogórki pokroić na 3-4 cm kawałki. Wydrążyć środki zostawiając cieniutkie denko. Posolić i odsączyć nadmiar wody odwracając dnem do góry. Napełnić ogórkowe kubeczki farszem, oblać płynną galaretą, ozdobić listkiem natki i wstawić na godzinę – dwie do lodówki.

Marynowane jaja
6-8 jaj. Na marynatę: 1/3 szklanki octu 10%, 1 szklanka i 1/4 wody, 1/2 łyżeczki utłuczonej gorczycy, 1/2 łyżeczki soli
Jaja ugotować na twardo, włożyć na chwilę do zimnej wody, obrać ze skorupek. Włożyć do odpowiedniej wielkości zakręcanego słoika. Przygotować marynatę: ocet zagotować z wodą, gorczycą, solą i pieprzem. Od razu zalać jaja i zakręcić szczelnie słoik. Kiedy marynata wystygnie – wstawić do lodówki. Po dwóch tygodniach jaja nadają się do jedzenia jako smaczna przystawka.

Mousse de volaille
4 podwójne filety z kurzej piersi, 2 kajzerki, 1 szklanka mleka, 3 żółtka, 1 szklanka kremowej śmietanki, 10 dag pieczarek, 2 łyżki masła do wysmarowania formy budyniowej lub garnka, sól, pieprz

Mięso zmielić w maszynce do mięsa wraz z namoczonymi w mleku i odciśniętymi bułkami. Schłodzić dobrze i ubijać przy pomocy miksera, aby masa zwiększyła swoją objętość. Ubić także schłodzoną śmietankę, dodać ją wraz z żółtkami do mięsa, dobrze wymieszać, dodać sól i pieprz, posiekane jak najdrobniej pieczarki i całość włożyć do wysmarowanej masłem formy. Gotować pod przykryciem, w większym garnku wypełnionym wodą około 45 minut. Podawać od razu po ugotowaniu z sosem przyrządzonym z galaretki porzeczkowej ,odrobiny musztardy , soku pomarańczowego i chrzanu.

Baekenofe
1/2 kg łopatki wołowej, 1/2 kg łopatki baraniej, 1/2 kg łopatki wieprzowej, 1 kg ziemniaków, 1/4 kg cebuli, czosnek, pieprz, sól, goździki, liść bobkowy, tymianek, natka pietruszki, 1/2 l białego wina, mąka i woda
Umyte mięso pokroić w grube kostki i zamarynować w białym winie dodając: jedną cebulę naszpikowaną 2 goździkami, 2 zgniecione ząbki czosnku, liść bobkowy, szczyptę tymianku, nać pietruszki, sól, pieprz. Po dobie odcedzić zioła i odlać marynatę. W garnku z pokrywą lub brytfannie układać warstwami: kartofle, mięso, cebulę, kartofle. Zalać marynatą z cebulą szpikowaną goździkami. Jeśli nie przykryła potrawy to dolać wody. Z mąki i wody zrobić gęste ciasto. „Przylutować” nim pokrywkę do garnka. Wstawić do nagrzanego piekarnika na 4 godziny.

I na koniec parę propozycji win.
Mas la Plana Gran Coronas z Penedes (Hiszpania) – czerwone wytrawne, z dębowym posmakiem, aromatem czerwonych owoców, o ciemnorubinowym kolorze, wręcz jedwabiste. Doskonałe do befsztyków z polędwicy z gruboziarnistym pieprzem. Producent: Miguel Torres.

Meursault z Burgundii (Francja) – białe wytrawne, bardzo aromatyczne, pachnące kwiatami i jednocześnie palonymi orzechami, wręcz jedwabiste. Doskonałe do gotowanych kurcząt i ryb gotowanych w warzywach. Najlepsi producenci: Latour, Leflaive, Mestre.

Montepulciano d’Abruzzo z Abruzzo (Włochy) – czerwone wytrawne, lekkie, o aromacie ziołowym, korzennym i pieprznym, ciemnorubinowym kolorze i wyczuwalnym smaku wiśni. Bardzo dobre do dziczyzny, np. combra z dzika lub pieczeni z udźca sarny. Najlepsi producenci: Farnese, Barba, Montori.

Sancerre z Doliny Loary (Francja) – białe wytrawne, o ostrym smaku owocowym i silnym zapachu. Doskonałe do wszelkich owoców morza, zwłaszcza homarów i krewetek. Najlepsi producenci: Cotat, Lafond, Dupuy.