Barbara Adamczewska – polonistka, dziennikarka, autorka książek kucharskich. Wspólnie z mężem zajmowali się kulinariami zawodowo i z upodobaniem gotowali prywatnie. Dziś jej wielką pasją jest wykładanie historii kuchni.
Agata Adamczewska – z wykształcenia biolog, z zawodu redaktor. Lubi gotować, jeść i rozmawiać o jedzeniu. Współautorka kilku książek dla dzieci. Chętnie wypróbowuje nowe smaki i przepisy. Pieczenie ciast pozwala jej się wyciszyć. Obecnie studiuje w Szkole Edukacji PAFW i UW i zamierza wrócić do szkoły jako nauczycielka biologii.
Komentarze
Dzień dobry!
W ostatnim numerze Polityki znalazłam przepis Pań na placek krakowski. Brak w nim jednak ilości jajek.
Pozdrawiam
Barbara Gałan
Pod ostatnim postem Jolinek podała link do przepisu p. Piotra. Czy chodzi o ten przepis?:
Krakowski placek ze śliwkami lub innymi owocami
Piotr Adamczewski
1 1/2 szklanki mąki, jajko, 1/2 szklanki cukru, ok. 1/3 szklanki śmietany, 2 łyżki masła, mały proszek do pieczenia, 1 kg śliwek węgierek, 4 łyżki cukru, o ile to możliwe grubej rafinady, łyżka tłuszczu do smarowania blachy.
1. Wymieszać masło z jajkiem i cukrem, potem ciągle mieszając dodawać mąkę i proszek do pieczenia i powoli śmietanę, tak aby wszystkie składniki połączyły się w jednolite gęste ciasto. Można użyć do wymieszania miksera lub malaksera.
2. Na dużej, wysmarowanej tłuszczem blaszce (wielkości piekarnika w kuchence gazowej) rozłożyć jednakowej grubości warstwę ciasta. Na niej układać pozbawione pestek i porozcinane wzdłuż śliwki. Według oryginalnego przepisu należy je układać skórką do góry, aby sok wydzielający się w czasie pieczenia ciasta wsiąkał w placek.
3. Wstawić do rozgrzanego piekarnika, kiedy ciasto pomiędzy śliwkami zaczyna się rumienić – posypać cukrem i piec dalej, aż zrumieni się na ciemno-złoto.
Ciasto udaje się zawsze. Doskonale smakuje także z wiśniami, morelami, agrestem.
Tak! To ten przepis. Bardzo, bardzo dziękuję!
🙂