Zgadnij co gotujemy? (25)
Ćwierć setki razy (czyli srebrne wesele) rozwiązywaliście moje quizy kulinarne. 23 książki, które wyszły spod ręki zespołu pisarskiego rodziny Adamczewskich i jeden przyrząd do mieszania ziół zaprojektowany przez Jaimiego Olivera powędrowały do zwycięzców. Dziś po raz kolejny proponuję tę zgaduj-zgadulę, a nagrodą za prawidłowe trzy odpowiedzi będzie książka wydana przez Nowy Świat, zatytułowana „Krwawa historia smaku”. To najnowsze moje „dziecko”.
Oto pytania:
1 – Jak nazywa się wybitny kompozytor oper, który zasłynął także jako wspaniały mistrz kuchni i uznawany jest za twórcę bitej śmietany oraz turnedo z truflami (danie to nosi jego nazwisko)?
2 – Wielki pisarz, który był równie wielkim żarłokiem, zrobił spory interes na handlu pralinkami oraz ocalił od zapomnienia wiele dań francuskiej kuchni opisując je dokładnie w swym wielotomowym cyklu znanym jako „Komedia ludzka” to:
3 – Jednym z największych paryskich smakoszy XX wieku był pianista z Łodzi, niezrównany odtwórca utworów Chopina, a placek malinowy podawany w jego domu powalał na kolana mistrzów cukiernictwa. O kim mowa?
Trzy prawidłowe odpowiedzi i to najszybciej przysłane na adres: internet@polityka.com.pl będą nagrodzone książką z dedykacją i autografem autora. Czekam!
Komentarze
Przepraszam za opóźnienie w podaniu odpowiedzi i ogłoszeniu zwycięzcy. Byłem na pogrzebie Ryszarda Kapuścińskiego, co mnie zapewne całkowicie usprawiedliwia.
Pogrzeb był niezwykle uroczysty (kompania honorowa WP, fanfary, ministrowie, uczeni, artyści). Mszę celebrował prymas. Z kazania dotyczącego Zmarłego zapamiętałem jedno zdanie, które mnie szczególnie wzruszyło i zapadło w pamięć: Ryszard stale podróżował. Każda wyprawa była niebezpieczna więc wprawiała w stan zdenerwowania rodzinę i przyjaciół.Żyli w stanie zdenerwowania aż do Jego powrotu. Teraz Ryszard też wyjechał w podróż. Ale ta nie jest niebezpieczna. I jest do tego podróżą najpiękniejszą. Tak dalece piękną, że On z niej nie zechce powrócić. Tylko będzie u celu czekać aż my wszyscy( każdy w swoim czasie) do niego dotrzemy!
Przyznacie, że to piękna metafora. Godna wielkiego pisarza. Choć myślę, że Ryszard byłby zażenowany taką uroczystością. To był Wielki Pisarz ale bardzo skromny, kameralny człowiek.
A teraz wracamy do naszego quizu. Pytałem o autora „Cyrulika sewilskiego” – Rossiniego; męża pani Eweliny Hańskiej – Balzaca; geniusza fortepianu – Artura Rubinsteina.
Prawidłowych odpowiedzi przyszło nadspodziewanie wiele. Najszybciej wystartował i dobiegł do mety Pan Szymon. I on dostanie moją „Krwawą historię smaku” wydaną przez Nowy Świat, z odpowiednią, serdeczną dedykacją. Książka już w drodze. Mam nadzieję, że się spodoba, a co jeszcze ważniejsze – przyda w kuchni. Gratulacje i życzenia sukcesów.
Co najciekawsze, jak dał Pan tak łatwe zagadki, to ja mogłem zajrzeć do Pana Blogu dopiero po południu. Ale wszystko przede mną. Pozdrowienia