Mała Italia – wielkie salami

Przybywa sklepów z pysznościami. W Warszawie (a podobno wkrótce i w innych miastach) powstała sieć sklepów pod nazwą Piccola Italia&Mediterraneo. To wyśmienicie zaopatrzone delikatesy z produktami głównie włoskimi ale także z innych krajów basenu Morza Śródziemnego. Bywają tam sery, makarony, pasztety, wina, marynaty no i oczywiście wędliny. Bywam tam dość często, bo nie są one przesadnie drogie.

Miłośnikom wspaniałych suszonych wędlin włoskich warto dostarczyć ściągę, bo rodzajów salami jest wprost niezwykła liczba. Oto spis tylko niektórych z nich:

Salame al sugo
Swój szczególny smak zawdzięcza dodatkowi ozorów i wątróbki oraz przypraw i ziół, a głównie czosnku (przepis na salame al sugo pochodzi podobno od Lukrecji Borgii); czas dojrzewania: sześć miesięcy. Podczas gotowania mięsa z przyprawami wytwarza się gęsty sos sugo.(specjalność Ferrary, prowincja Emilia–Romania).
Salame di Felino
Średnio siekana kiełbasa z wieprzowiny i słoniny rozsławiła nazwę wsi w okolicach Parmy, w której była wyrabiana; salami nieznacznie solone; przyprawione rozgniecionym czosnkiem i pieprzem.
Salame di Milano
Najsławniejsze salami; z dokładnie wymieszanego chudego, drobno mielonego mięsa wieprzowego lub mieszanki wieprzowiny i wołowiny z dodatkiem 20 procent tłuszczu wieprzowego; dojrzewa co najmniej trzy, czasem nawet do sześciu miesięcy, o wadze do 4 kilogramów.
Salame di Montefeltro
Specyficzny smak nadaje mu mięso z wiejskich świń o czarnej szczecinie. Tylko najlepsze kawałki biodrówki i szynki wchodzą w skład kiełbasy przyprawionej mielonym i ziarnistym pieprzem.
Salame di Napoli
Wyrabiane z mięsa mniejszych świń z południowych Włoch, wymieszanego z mieloną wołowiną, dużą ilością czosnku i ostrych papryczek; lekko wędzone i suszone na powietrzu.
Salame di Varzi
Przyprawiane białym winem, czosnkiem i gałką
muszkatołową grubo zmielone mięso wieprzowe,
z dodatkiem 30 procent słoniny; salame ma najczęściej
długość 30 cm: pochodzi z regionu na pograniczu
Lombardii i Emilii-Romania.
Salame d’oca
Smak nadaje mu mięso gęsi (oca – gęś)
wymieszane w równych proporcjach i słoniną; najlepsze jest gęsie salami z Mortary  – wsi w Lombardii.
Salame gentile
Ten gatunek salami pochodzi z regionu Emilia-Romania. Produkuje się je z chudej wieprzowiny  oraz boczku i masą napełnia się wyjątkowo grube jelita. Słynie  z wyjątkowej delikatności.
Salame nostrano veneto
W Wenecji popularne jest grubo mielone  salami z chudej i tłustej wieprzowiny, przyprawionej  grubo mielonym pieprzem. Wyrabia się je z czosnkiem lub bez czosnku i kroi w grube plastry.

I teraz można już szukać najbliższego sklepu o nazwie Piccola Italia.