Październik miesiącem… wydawania pieniędzy na herbatę

Trawestując hasło sprzed wielu, wielu lat nawołujące do oszczędności w banku PKO, po raz drugi w ostatnich dniach podsuwam jako temat rozmów herbatę. Po opisanych tu mistrzostwach herbacianych somelierów muszę dodać jeszcze parę zdań o nowo otwartym w Warszawie barze z herbatą w roli głównej. „T-bar” przy ulicy Przeskok nie jest zwyczajną herbaciarnią. Tu bowiem będą  odbywać  się liczne spotkania, tzw. warsztaty praktyczne, podczas których mistrzowie kuchni uczyć będą jak wykorzystywać herbatę nie tylko do picia, wystawy zdjęć a także małe imprezy estradowe.

Ponieważ od pięciu chyba lat październik ogłaszany jest Miesiącem Herbaty tak i w tym roku rozpoczęto już cykl imprez na ten  temat. Dziwnym trafem w bieżącym roku październik będzie trwał znacznie dłużej niż normalne 31 dni. Poniżej zamieszczam harmonogram imprez z których miłośnicy złocistego napoju na pewno coś wybiorą dla siebie.

* 04.11 – Karolina Radomska-Ishii: Cha-do, japońska droga herbaty – warsztaty przygotowania herbaty;
* 11.11 – Herbata z dodatkami – warsztaty przygotowywania drinków na bazie herbaty;
* 18.11 – Inauguracja projektu: Warsztaty herbaty;
*25.11 – Tomasz Witomski: Z krzewu do filiżanki – o tajnikach uprawy i przetwarzania herbaty,
* 02.12 – Marcin Grabarczyk: Made in Zanzibar – herbata z dodatkami;
* 09.12 – Kinga Łon: Herbaciane upominki – warsztaty plastyczne dla dzieci;
* 16.12 – Koncert Świąteczny – zespół dziecięcy Łubu-Dubu.
W tym roku różne herbaciane wydarzenia będą odbywać się nie tylko w stolicy. Można będzie na nie trafić aż w 700 lokalach w całej Polsce. A prowadzić je będą na ogół uczestnicy wszystkich pięciu edycji Mistrzostw Somelierów.
W miniony wtorek herbaciarnia przy Przeskok oficjalnie została otwarta. Przez poprzednie dni drzwi do „T-baru” były jednak otwarte i pierwsi goście mieli okazję napić się jednej z kilkudziesięciu podawanych tam  świetnych herbat oraz spróbować tzw. małych dań. Są bowiem w karcie (głównie z kuchni cejlońskiej lecz nie tylko) drobne przekąski, sałatki ale także makarony i dania wegetariańskie. Amatorzy drinków zaś oprócz herbaty mogli sączyć także i oryginalne napoje, których podstawą był herbaciany napar.
Uczestnicy inauguracji otrzymali w prezencie przyszłoroczny kalendarz (patrz zdjęcie), który jak co roku i na blogu znajdzie się jako nagroda w środowym quizie.