Makowiec dla średnio leniwych

Na ciasto krucho-drożdżowe: 40 dag mąki, 5 dag drożdży, 2 jaja i 2 żółtka, 3 łyżki śmietany, 2 łyżki cukru pudru, 10 dag masła, cukier waniliowy
Na makowy farsz: 40 dag maku, 4 szklanki mleka, 3 łyżki miodu, łyżka masła, cukier waniliowy i cukier do smaku (farsz powinien być bardzo słodki), rodzynki, siekane orzechy, siekana skórka pomarańczowa w cukrze.
Do posmarowania ciasta po wierzchu: jajko
Do posmarowania blaszki: łyżka masła

1. Mak wypłukać na sicie, zalać w garnku o grubym dnie 4 szklankami mleka, gotować około godziny, w razie potrzeby dolać jeszcze mleka. Po ugotowaniu, kiedy całe mleko odparuje zemleć 2 – 3 razy mak w maszynce do mięsa. W garnku rozpuścić miód i masło, włożyć mielony mak, dodać do smaku cukier i cukier waniliowy i chwilę razem smażyć, po czym dodać bakalie. Można do nieco wystudzonego maku dodać 2 białka, które pozostają po dodaniu żółtek do ciasta. Masa będzie wówczas bardziej elastyczna.
2. Przygotować ciasto: drożdże rozmieszać ze śmietaną, mąkę przeciekać z masłem i cukrem waniliowym, nadal siekając dodać jaja i żółtka oraz drożdże. Dobrze posiekane ciasto zagnieść ręką aż powstanie gładkie ciasto.
3. Na posypanej mąką stolnicy lub kuchennej dużej desce rozwałkować ciasto (powinny powstać 2 placki), nałożyć połowę farszu, równo rozsmarować i zwinąć makowiec. Przełożyć do posmarowanej masłem foremki, spojeniem do dołu. Odstawić makowce do wyrastania przez co najmniej 45 minut.
4. Posmarować rozkłóconym jajkiem, ponakłuwać makowce, aby wychodziło nagromadzone pomiędzy warstwami powietrze. Piec 50 minut.
Wyjmować makowce dopiero kiedy są chłodne.