Cielęcina faszerowana po włosku

Kawałek udźca cielęcego o wadze ok. 60 dag, 15 dag udźca indyczego bez kości, 5 dag mortadeli, 10 dag sera ricotta (białego serwatkowego), jajko, kopiasta łyżka masła, 4 łyżki startego twardego włoskiego sera grana padano, 5 łyżek siekanej zielonej pietruszki, łyżka oliwy z oliwek, gałązka rozmarynu, 2 listki świeżej szałwii, mały kieliszek wytrawnego białego wina, sól, mielony biały pieprz.

1. Kawałek mięsa rozciąć w ten sposób, aby uzyskać jak najszerszy płat.
2. Zmielić w maszynce mięso z indyka wraz z mortadelą, dodać rozdrobniony ser ricotta, jajko oraz starty ser grana, siekaną zieloną pietruszkę, sól, pieprz. Dokładnie wyrobić masę.
3. Płat mięsa zeszyć z dwóch brzegów pozostawiając z jednej strony otwór, przez który włożyć łyżką nadzienie i otwór zaszyć.
4. Na patelni rozgrzać oliwę z masłem, wrzucić rozmaryn i szałwię a następnie zrumienić aromatycznym tłuszczu mięso ze wszystkich stron, lekko posolić i posypać pieprzem.
5. Mięso włożyć do żaroodpornego naczynia wraz z tłuszczem od smażenia, dolać wino i w nagrzanym do 180 st C piekarniku piec około 50 minut od czasu do czasu przewracając pieczeń na drugą stronę i polewając wytworzonym sosem.
Pieczeń jest równie doskonała na gorąco jak i na zimno