Pyzy drożdżowe (kluski na parze)

3 szklanki mąki, 2 jajka, 3 dag drożdży, łyżka cukru, 2 szklanki mleka, 2 łyżki masła, sól
do formowania klusek: ? szklanki mąki


1. W kubeczku wymieszać drożdże, ciepłe mleko, cukier i łyżkę mąki. Odstawić do wyrośnięcia.
2. Do miski wsypać mąkę, wlać wyrośnięte drożdże, dodać jajka i odrobinę soli, po czym wyrabiać ciasto kilka minut. Kiedy stanie się jednorodne i gładkie, dodać rozpuszczone masło, jeszcze chwilę wyrabiać i odstawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, przykryte czystą ściereczką.
3. Nabierać łyżką po sporym kęsie ciasta, rękami obsypanymi mąką formować okrągłe kluski wielkości śliwki renklody. Odkładać na posypaną mąką stolnicę. Po uformowaniu wszystkich klusek nakryć je lekko ściereczką
i w ciepłym miejscu pozwolić im wyrosnąć.
4. Do szerokiego garnka nalać wody do około ? wysokości, wierzch obwiązać apteczną gazą. Wodę zagotować.
5. Na gazie nad parującą wodą układać kluski, zostawiając między nimi duże odstępy, ponieważ silnie rosną. Nakryć wysoką pokrywką lub drugim garnkiem o tej samej wielkości. Gotować po kilka minut z obu stron. Spróbować zaostrzonym patyczkiem, czy kluski w środku są ugotowane: suchy patyczek oznacza, że możemy pyzy wyjmować.
Uwaga! Uchylenie pokrywy lub drugiego garnka musi być bardzo ostrożne, ponieważ nagromadzona para wydobywa się bardzo gwałtownie i łatwo o oparzenie.

Kluski na parze, czyli drożdżowe pyzy, można także gotować w wodzie (są jednak mniej smakowite) lub upiec w piekarniku. Najsmaczniejsze są jednak te gotowane na parze. Są tak pulchne i delikatne, że w starych książkach kucharskich umieszczano uwagę, aby nie kroić ich przy stole nożem, a jedynie urywać po kawałku.
Kluski te bardzo smakują podane do pieczeni cielęcej, wołowej lub wieprzowej z sosem.