Zwyczajny biszkopt

6 jaj, 6?7 łyżek mąki, 6 łyżek cukru, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, ewentualnie skórka starta z cytryny lub olejek zapachowy, łyżka masła do wysmarowania blachy, łyżka bułki tartej

1. Wybić jajka ze skorupek, oddzielając białka od żółtek.

2. Utrzeć żółtka z cukrem na jasną, puszystą masę.

3. Ubić sztywną pianę z białek.

4. Utarte z cukrem żółtka wymieszać z proszkiem, przesianą mąką. Dodać ostrożnie pianę. Wlać do wysmarowanej i wysypanej tartą bułką foremki, piec w średnio nagrzanym piekarniku do momentu, kiedy brzegi biszkoptu zaczną odstawać od ścian foremki (ok. 30 min.).

Tak przyrządzony biszkopt może być zarówno bazą do tortu, jak i samodzielnym ciastem, zwłaszcza jeżeli dodamy do niego nieco bakalii. Doskonałym deserem będzie biszkopt przekrojony i przełożony dżemem, przybrany bitą śmietaną. Dodatek proszku do pieczenia pozwala biszkoptowi doskonale wyrosnąć. Według bardzo starego przepisu z podanych składników, można zrobić doskonały biszkopt bez proszku do pieczenia: przez 45 minut ubijać ręcznie trzepaczką do piany całe jajka z cukrem, po czym zmieszać uzyskaną pulchną masę z mąką. Rzeczywiście, przepis na tak przyrządzany biszkopt jest niezawodny. Ciasto nigdy nie opada. Jednak gospodynie z pewnością odstraszy konieczność długiego ubijania.