Ryba po staropolsku

szczupak, sandacz, lin albo pstrąg wagi około 1 1/2 kg, włoszczyzna, duża cebula, 2 ziarnka pieprzu, 2 ziarnka ziela angielskiego, kawałeczek listka laurowego, 4 łyżki masła lub margaryny, 2 jajka na twardo, łyżka siekanej natki pietruszki

1. Rybę oskrobać, wypatroszyć, umyć i albo pokroić na porcje, albo pozostawić w całości. Jeśli gotuje się rybę w całości (do eleganckiego podania), trzeba pozostawić jej łeb usuwając jednak skrzela i oczy.

2. W szerokim garnku lub rynience do gotowania ryb ugotować wywar z włoszczyzny, drobno posiekanej cebuli, soli i przypraw.

3. Do wrzącego wywaru włożyć ostrożnie rybę i gotować ok. 20 min.

4. Jaja ugotowane na twardo posiekać.

5. W małym garnuszku rozpuścić masło nie rumieniąc. Dodać posiekane jaja i chwilę razem podgrzać.

6. Wyjąć rybę z wywaru. Ułożyć na półmisku. Polać masłem z posiekanymi jajkami, posypać natką pietruszki, można posypać także pokrojonymi jarzynami z wywaru. Elementem kuchni tradycyjnej jest wymieszanie i podgrzanie siekanych jaj z masłem.

Rybę tak przyrządzoną podajemy z ziemniakami z wody i np. surówką z kiszonej kapusty. Gotowana ryba znakomicie nadaje się na elegancki bezmięsny obiad. Oczywiście w ten sposób można ugotować także zwykłego dorsza, który nabiera wówczas przedniego smaku.