Faworki doskonałe

1 ? szklanki pszennej mąki, 4 żółtka, kopiasta łyżka cukru, ? łyżeczki sody oczyszczonej, łyżka masła, 3-4 łyżki dobrej gęstej śmietany, 3 łyżki octu
do smażenia: 1-2 kostki smalcu
do posypywania: 2-3 łyżki cukru pudru

1. Wszystkie składniki zagnieść razem. Ilość śmietany zależy od suchości mąki ? im bardziej sucha, tym więcej trzeba dodać śmietany.
2. Zagniecione ciasto tłuc wałkiem, składając je wielokrotnie na pół. W ten sposób wprowadza się do ciasta więcej powietrza, dzięki czemu podczas smażenia w tłuszczu pięknie się wywija i pęcznieje.
3. Ciasto podzielić na kilka części i cienko wałkować, po czym wycinać paski szerokości mniej więcej 3-4 cm i długości 8-10 cm. Na środku każdego paska przecinać wzdłuż kilkucentymetrową dziurkę, przez którą przewijać koniec faworka, robiąc w ten sposób rodzaj węzełka.
4. Układać przewinięte faworki na czystej ściereczce i okrywać je także ściereczką, aby nie obsychały.
5. Rozgrzać smalec: jeżeli wrzucony do niego kawałeczek ciasta szybko wypływa i zaczyna się rumienić, można smażyć faworki.
6. Wrzucać po 3-4 faworki, po minucie przewracać za pomocą długiego widelca na drugą stronę i rumiane z obu stron wyjmować na kuchenny papierowy ręcznik, aby osączyć z tłuszczu.
7. Osączone faworki układać na półmisku i obsypywać cukrem pudrem przez sitko.

Faworki można smażyć także na oliwie lub oleju, jednak w większości polskich domów smaży się je tradycyjnie na smalcu.