Wonne i korzenne

Wedle przekazów historycznych dawna polska kuchnia charakteryzowała się silną wonią korzeni i przypraw. Oczywiście nie było to z powodu takiego właśnie oryginalnego gustu naszych przodków, czy ich sympatii do Orientu, choć niewątpliwie silnie przyprawione potrawy bardzo im smakowały. Smak i woń przypraw poprawiała po prostu jakość niektórych niewłaściwie przechowywanych produktów, zwłaszcza mięs a także ryb.

Do naszych jadłospisów smaki różnych przypraw wniosły przede wszystkim potrawy kuchni egzotycznych, aromatycznych, piekących, kręcących w nosie niezwykłym doborem woni.

Kiedy stajemy w sklepie przed półką z przyprawami mnogość ułożonych tam wonnych przypraw czasami przerasta naszą wiedzę kulinarną. Co do czego, co z czym połączyć, aby osiągnąć sukces, żeby potrawa zyskała na atrakcyjności – oto ważne dla każdej osoby gotującej pytanie.

Podsuwam zatem propozycje wykorzystania różnych przypraw, tych,które znamy z półek sklepowych, albo które mamy w domowych szafach, a także tych, które przywozi się z dalekich wojaży.

Pewnie macie wiele doświadczeń w tej dziedzinie, ale może uda mi się Was choć raz czymś zaskoczyć. Oto moje propozycje:

ZIEMNIACZANE KOTLETY Z GAŁKĄ MUSZKATOŁOWĄ

8 dużych ziemniaków, 2 jaja, 1 łyżka masła, 1 łyżka siekanych orzechów włoskich, 3 łyżki mąki, 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej, 8 łyżek oleju, tarta bułka do panierowania.
Jako dodatek sos pieczarkowy: 10 dag pieczarek, 1-2 łyżki masła lub margaryny, 3 łyżki śmietany, 1 łyżka mąki, sól, pieprz.

Ziemniaki ugotować i przecisnąć przez praskę do puree lub zmielić.
Dodać masło, jajka, mąkę, orzechy, startą gałkę, starannie wymieszać. Formowa? owalne kotleciki obtaczać w tartej bułce i smażyć na rozgrzanym oleju na złocisto. Przygotować sos: posiekane drobno pieczarki obsmażyć na maśle, dodać śmietanę, mąkę rozrobioną w 4 łyżkach wody, posolić, dodać pieprz, zagotować. Sos podać do gorąych kotletów osobno w sosjerce.

KIEŁKI SOJOWE Z IMBIREM

Ok.200 g sojowych kiełków, 2 łyżki siekanej natki zielonej pietruszki, 2 łyżki uprażonych ziaren słonecznika lub dyni, 2 łyżki oleju kukurydzianego, po 1 łyżce sosu sojowego i soku cytrynowego,1/2 łyżeczki sproszkowanego imbiru,sól,pieprz.

Wymieszać sos sojowy, imbir, sól i pieprz oraz olej i sok cytrynowy. Kiełki przesiekać, wymieszać z prażonym ziarnem słonecznika lub dyni, doprawić sosem. Oziębić i podawać jako dodatek do białego sera lub z białym pieczywem.

ZUPA Z MARCHWI Z ORIENTALNYM KMINKIEM

4 marchwie, 1 cebula, 2 łyżki masła, 1/2 łyżki orientalnego kminku, 1 łyżeczka cukru, 4 szklanki wywaru warzywnego,sól,pieprz.

Marchew zetrzeć na tarce, cebulę posiekać. Włożyć do garnka razem z rozgrzanym masłem i dusić 2-3 minuty, w tym czasie posypać kminkiem, dodać wywar warzywny. Gotować 30 minut, zmiksować. Podawać bardzo gorącą.

SZYNKA Z GOŹDZIKAMI I CYNAMONEM

2 kg szynki wieprzowej,15 goździków,1 laska cynamonu,3 łyżki startego razowego chleba,1 łyżeczka skórki otartej z cytryny.
Na marynatę:3 szklanki czerwonego wytrawnego wina,2 cebule,3 ziarna ziela angielskiego,2 liście laurowe.
Przygotowac marynatę:wymieszać wino z posiekaną cebulą, zielem angielskim i liściami

laurowymi.

Przygotować szynkę do marynowania:zdjąć skórę,posolić.Zalać ją marynatą i odstawić na 2 dni do lodówki.Wyjętą z marynaty szynkę ponacinać przy pomocy bardzo ostrego noża lub żyletki w kratkę o boku 2-3 cm,naszpikować goździkami i pokruszonym cynamonem.Upiec w gorącym piekarniku podewając 1-2 szklankami marynaty.Pod koniec pieczenia posypać mięso tartym chlebem i startą skórką cytrynową.Podawac na gorąco z pieczonymi ziemniakami lub kaszą gryczaną.

AROMATYCZNE MAKARONIKI Z CYNAMONEM I GOŹDZIKAMI

25 dag migdałów,4 białka,1 kopiasta szklanka cukru pudru,1łyżeczka mieszanki mielonych goździków,gałki muszkatołowej i cynamonu,siekana skórka pomarańczowa.Na pomadę:4 łyżki cukru pudru,1 łyżka mocnego alkoholu,sok z 1/2 cytryny,ew.posiekane bakalie.

Migdały zemleć w maszynce do orzechow imigdałów.Białka ubijać na pianę,dodając cukier do zupełnego zgęstnienia.Wówczas zdjąć z pary i ubijać do wystudzenia.Ostudzoną pianę wymieszać z zmielonymi migdałami i przyprawami.Kłaść łyżeczką na pergamin do pieczenia niewielkie ilości masy i piec 25 minut w temperaturze 160 st C.Po ostudzeniu można polukrować:utrzeć cukier-puder z sokiem cytrynowym,dodać alkohol i ew. siekane bakalie.Gęstym lukrem smarować makaroniki.