Kucharz to wie
# Nie trzymaj obranych warzyw długo w wodzie # Nie krój ich zbyt drobno # Starte na tarce – podawaj szybko # Nie obieraj ze skórki (jeśli to możliwe) # Gotuj na parze lub piecz bez tłuszczu lub w niewielkiej jego ilości # Smaż na oliwie z oliwek
# Warzywa wrzucaj do osolonego (często i osłodzonego) wrzątku.
# Fasolkę szparagową, brukselkę i szpinak gotuj w odkrytym garnku (by zachować ich zieleń); inne – pod przykryciem.
# Kalafiory, szparagi, brukiew i brukselkę gotuj z odrobiną mleka – nie będą gorzkawe.
# Szpinak, kalafiory, brokuły należy blanszować (czyli gotować) tylko kilka minut we wrzątku – zachowają jędrność. Wszystkie te rady pozwalają zachować jak najwięcej witamin i minerałów nie tylko w warzywach, ale i innych produktach. Długi kontakt z wodą i powietrzem obniża ich zawartość w warzywach.
# Margaryna w kostkach i margaryna w kubeczkach to dwa różne rodzaje tłuszczu. Pierwsza służy do smażenia, druga – do smarowania; nie można używać ich zamiennie.
# Mięso solić tuż przed umieszczeniem go na ruszcie. Wcześniej można solić drób, a ryby na 2 godziny przed przyrządzaniem.
# Zamarynowane mięsa czy ryby po wyjęciu z zalewy osuszyć papierowym ręcznikiem.
# Drób i ryby piec w temperaturze ok. 180 st. C, a mięsa wołowe, jagnięce i wieprzowe – w 200 st. C.
Komentarze
jak duze znaczenie ma temperatura pieczenia ryb? Co powoduje wyzsza? Ja zawsze pieke w 200 stopniach, ostatnio dorsza w porach i w sosie smietanowym…
200 st. C to dopuszczalna temperatura. Zwłaszcza gdy ryba jest pokryta smietaną lub sosem. Niektórzy kucharze stosują nawet 210 st. C ale na bardzo krótko i gdy chcą osiągnąć chrupką, złocistą skórkę.
Ja wolę 180 st. C i co kilka minut polewam rybke. Jest wtedy bardziej soczysta. Ale musi być w piecu nieco dłużej. Około 25 – 30 minut. Ale za to jak smakuje!!!
Piotr Ad.
Słyszałam iż nie powinno się smażyć na oliwie z oliwek gdyż źle znosi zbyt wysokie temperatury. Czy nie lepiej jest smażyć przykładowo na oleju rzepakowym? W jakich sytuacjacjach lepsza jest oliwa z oliwek?
To prawda. Proszę spojrzeć do odpowiedzi zamieszczonej po listach wtorkowych. Ale nie będę się lenił i powtórzę: oliwa extra vergine ma bardzo niską temperaturę spalania i należy jej używać tylko do gotowania i sałat. Oliwa bez sygnatury extra vergine z napisem „z oliwek” ma wyższą nieco temperaturę i można na niej smażyć produkty nie wymagające długiego smażenia i bardzo wysokich temperatur. Olej rzepakowy do smażenia jest świetny.
Na koniec jeszcze rada: czasem, raz na kilka dni albo gdy przyjdzie taka ochota można wypić łyżeczke czystej oliwy. I dla smaku, i dla zdrowia.
Rady dotyczące warzyw to bzdury. Długość gotowania nie ma wpływu na ich pozywność, zresztą niewielką, dla organizmu. Chodzi tylko o wygląd i smak.