Menu świąteczne na Wielkanoc 2013

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj

Najpierw zimne mięsa, bo tradycja polskich świąt nakazuje w pierwszy dzień jadać przede wszystkim na zimno:

Kura w kurze
Kaczka w kaczce
Galaretka z nóżek wieprzowych lub cielęcych

Mięsa na gorąco, bo obiad w gronie rodzinnym ma swój głęboki sens:

Udziec jagnięcy pieczony z kością
Królik według przepisu Piotra A.
Perliczka II
Kaczka Piotra
Indyk o wspaniałym smaku

Ryby na stole wielkanocnym to miła alternatywa dla zimnego mięsa

Łosoś w majonezie
Ryba faszerowana w galarecie

Przekąski jajeczne znacznie mniej monotonne niż po prostu jaja na twardo:

Jaja z kawiorem
Sałatka galicyjska
Pomidory z jajkiem

Sosy:

Majonez ucierany ręcznie
Majonez w malakserze
Polski sos chrzanowy
Sos cumberland

Słodkości, które można podać zamiast tradycyjnych mazurków:

Tort owocowy bez pieczenia
Tort śmietankowy
Sernik domek

Piotr radzi jakie wina postawić na świątecznym stole:

Wszystko zależy od tego co wybraliście na niedzielne, świąteczne śniadanie i co na poniedziałkowy obiad. Ponieważ w czasie świąt wielkanocnych przyjmowani są liczni goście i posiłków jest też kilka, postaram się dziś podpowiedzieć kilka reguł, które zastosujecie wg własnego uznania. Jako tradycjonalista nadal polecam do mięs czerwonych i dziczyzny wina czerwone a do ryb i owoców morza ? białe. Choć od niedawna zalecana jest w tej kwestii pełna swoboda. Ja uważam, że do delikatnej chudej polędwicy nie należy podawać ciężkiego czerwonego wina. Nowozelandzki pinot noir lub chilijski merlot będą natomiast w sam raz.
Do tłustych steków grillowanych lub pieczonych w towarzystwie łagodnych acz tłustych sosów śmietanowych czy ostrych, pieprznych pasuje pełniejsze, bardziej złożone czerwone z regionu Bordeaux, lub toskańskie brunello a nawet australijski shiraz. Natomiast stawiając na stole kotleciki jagnięce (koniecznie z kostką), warto zapewnić sięgnąć po tempranillo prosto z Hiszpanii, które spędziło w dębowej beczce parę miesięcy..
Dania z ryb i owoców morza to najczęściej potrawy lekkie. Kiedy dobieramy do nich wino, musimy uważać, by nie przytłumiło ono smaku dania. Szampany i inne wytrawne wina musujące (np. katalońska cava) pasują do większości skorupiaków, a połączenie ich z ostrygami to prawdziwy majstersztyk. Do homara zaś można podać chardonnay lub niemal zapomniane chenin blanc. Krewetki, langustynki, kalmary czyli owoce morza świetnie komponują się z młodymi winami białymi takimi jak hiszpańskie albarino z Rias Baixas czy francuski muscadet. Natomiast owoce morza podawane na sposób azjatycki dobrze się będą komponować z alzackim rieslingiem lub gewurztraminerem.

Piszemy o tym, co ważne i ciekawe

Z tej ciąży nie ma już co zbierać, mówi lekarz na USG. „I czego pani od nas oczekuje?”

Nie wrócę do ginekologa, który prowadził moją ciążę, bo musiałabym skłamać, że poroniłam, opowiada Wioletta. Przez kilka tygodni żyłam jak tykająca bomba, nie jadłam, nie spałam, wyznaje Karolina. Obie przerwały ciążę w drugim trymestrze.

Agata Szczerbiak

A więc życzymy wszystkiego smacznego, pogodnego!
A teraz prosimy wybrać swoje typy. I ruszać do pracy.

Barbara i Piotr Adamczewscy

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj