Pikantna zupa z marchewki
3 duże marchwie, 2 łyżki masła, cebula, pietruszka, 1,5 szklanki bulionu warzywnego z kostki, łyżka startego na drobnej tarce imbiru, ? łyżeczki startej na drobnej tarce skórki pomarańczowej, sok wyciśnięty z pomarańczy, 1/3 szklanki śmietanki 12-proc., sól, mielony biały pieprz
1. W garnku rozgrzać masło, dodać posiekaną drobno cebulę i zeszklić.
2. Marchewki i pietruszkę pokroić w plasterki, dodać do cebuli i dusić 15 minut mieszając od czasu do czasu.
3. Do garnka wlać bulion, dodać imbir oraz startą skórkę pomarańczową, gotować aż składniki zupełnie zmiękną. Lekko ostudzić i zmiksować na krem.
4. Zupa powinna być kremowa i dość gęsta, gdyby jednak była zbyt gęsta – dolać jeszcze trochę bulionu warzywnego.
5. Do zupy wlać śmietankę, doprawić solą i pieprzem. Podawać w filiżankach, bardzo gorącą.
Komentarze
codziennie slucham panskie felietony w radio (z wielkim apetytem),dzisiaj otworzylam strone i wdze,ze poswieca Pan sluchaczom wiecej czasu.Zachecona tym chce zapytac jak powinna smakowac dobra oliwa,lekarz zalecil mi ja pic na wspomaganie pracy serca. pamietam,ze Pan rowniez ja pije. Bede wdzieczna za odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam.
To bardzo specyficzny smak. Nie każdy to lubi. Bywają też oliwy bardziej ostre i trochę łagodniejsze. Wszystko zalezy z jakich oliwek (na ile dojrzałych) są wytloczone.Należy więc pić małymi porcjami. Najlepiej zacząć od małej łyżeczki i mieć pod ręką np. wodę do popicia gdy drapanie w gardle będzie zbyt dokuczliwe.Najlepszym początkiem przyjaźni z oliwą jest maczanie świeżego (jeszcze ciepłego) chleba w oliwie wylanej na talerzyk. A potem – jeśli smakowało – można sobie pozwolić na więcej. Smacznego!