Coś na ząb

Amerykanie twierdzą (a spopularyzował tę anegdotę John MacQuin w swej wydanej przed siedemdziesięcioma laty „Księdze koktajli”), że nazwa koktajl jest oczywiście dziełem przypadku. Podczas wojny z Anglikami o niepodległość Stanów Zjednoczonych ważnym miejscem były nie tylko pola bitew ale i zajazdy oraz oberże. Tam zmęczeni wojownicy obu stron odpoczywali po trudach walki i nabierali sił do kolejnych zmagań z przeciwnikiem. Posiłki obficie popijali. Rozrywki zaś dostarczały im zatrudnione przy oberżach panienki oraz… koguty. Panowała wówczas moda na walki kogutów. To był wielki hazard.

Właściciel gospody „Pod winogronami” zarabiał zarówno na skłonności swych uzbrojonych gości do trunków, jak i do hazardu. Wpadł więc w rozpacz gdy zginął mu waleczny kogut o antycznym imieniu Jowisz. Gdy po kilku dniach wypełnionych rozpaczą po utracie cennego ptaka Jack Allen zobaczył młodego żołdaka jadącego konno a dzierżącego Jowisza pod pachą wpadł w euforię. Skąpy skądinąd karczmarz ugościł zbawcę koguta najprzedniejszymi trunkami. Młody żołnierz, zanim padł na polu tej bitwy czyli pod barem, wychylił wiele szklaneczek mieszanych ze sobą trunków.JJako człek grzeczny, by nie rzec gentleman, za każdym razem wznosił toast: za koguci ogon. Jowisz bowiem w trakcie tej przygody nie stracił ani piórka ze swego barwnego i wielkiego ogona. Po angielsku zaś koguci ogon to cock’s tail. I teraz wszystko jasne.

Chroniąc blogowiczów przed pójściem w ślady dzielnego amerykańskiego wojaka zalegającego pod barem, polecam miłośnikom koktajli drobne przekąski.

Najprostszym poczęstunkiem są solone migdały. Można je łatwo zrobić samodzielnie. Wystarczy na patelni podgrzać sól, wysypaną tak, by pokrywała całe dno naczynia, wrzucić paczkę migdałów i mieszając smażyć kilka minut, aż migdały zaczną brązowieć. Oddzielić je od soli i wyłożyć w miseczce. W podobny sposób przyrządzić można pestki słonecznika, dyni oraz np. laskowe orzechy.

Doskonałą przekąska do drinków jest też królewskie danie japońskiej kuchni – sushi. Wykonanie sushi własnymi siłami wymaga jednak wysokich kulinarnych kwalifikacji. Lepiej więc skorzystać z usług autentycznego Japończyka i kupić je w coraz liczniejszych sushi-barach.

Efektownym i pysznym daniem są włoskie antipasti lub hiszpańskie tapas. Wystarczy tylko nieco fantazji i spory półmisek z licznymi przegródkami. Do każdej z nich wkładamy co innego. Do jednej czarne, do innej zielone, do następnej faszerowane oliwki. W kolejnych przegródkach układamy np. suszone marynowane w oliwie pomidory, marynowane małe ośmiorniczki, małże lub kalmary. Efektownie prezentują się także połówki pomidorów pozbawione pestek i wypełnione oliwkami lub kawałkami serów. Dopełnieniem bufetu mogą być także miniaturowe szaszłyczki komponowane z owoców, warzyw i serów lub – na gorąco – z suszonych śliwek owiniętych boczkiem.

Możliwości tyle ile fantazji gospodarzy. Tu zaledwie dwie podpowiedzi.

FASZEROWANY OGÓREK
2-3 ogórki, 15 dag mięsa krabów lub krewetek, 1 łyżka przecieru pomidorowego, słoiczek majonezu, 100 ml wywaru rybnego, łyżeczka żelatyny, 1 łyżka koniaku, sól, pieprz, natka pietruszki

Zalać żelatynę przegotowaną zimną wodą (1 łyżka) i odstawić na kwadrans. Po tym czasie rozpuścić w gorącym rybnym wywarze i odstawić do ostudzenia. Połowę tej płynnej galarety zmieszać z majonezem, krabami lub krewetkami, przecierem pomidorowym. Dolać koniaku. Posolić i doprawić pieprzem do smaku. Umyte ogórki pokroić na 3-4 cm kawałki. Wydrążyć środki zostawiając cieniutkie denko. Posolić i odsączyć nadmiar wody odwracając dnem do góry. Napełnić ogórkowe kubeczki farszem, oblać płynną galaretą, ozdobić listkiem natki i wstawić na godzinę – dwie do lodówki.

JAJA FASZEROWANE INACZEJ
6 jaj na twardo,1 pasztet drobiowy z zielonym pieprzem (ok.10-15 dag),
1/2 łyżki siekanego kopru,1/2 łyżki siekanej zielonej pietruszki, sól do smaku.

Jaja w skorupkach poprzekrawać zdecydowanym ruchem przy pomocy ostrego, ciężkiego noża. Wybrać żółtka i utrzeć je dokładnie z pasztetem i zieleniną. Pastą wypełnić dołki po żółtkach i posmarować połówki białek tak, aby jajka dokładnie się zlepiły. Połączone po dwie połówki ułożyć w naczyniu, na liściach sałaty tak, aby przypominały całe jajka.