Alfabet moich ulubionych win

Amarone della Valpolicella z Veneto (Włochy) – czerwone wytrawne, mocne, o bardzo intensywnym aromacie czerwonej porzeczki i leśnych jeżyn; wyczuwalny zapach wanilii z lekką nutką słodyczy, która bierze się stąd, że wino robione jest z winogron suszonych na słońcu. Doskonałe do wołowiny i dziczyzny oraz ostrych serów pleśniowych. Najlepsi producenci: Bolla, Bussola, Mazzi, Tedeschi.

Aglianico del Vulture z Basilicaty (Włochy) – czerwone wytrawne, o niezwykle intensywnym ciemnym kolorze, wymagające dekantacji, po otwarciu pachnące dymem i smołą; po dłuższym natlenianiu wyczuwalny smak jeżyn i czarnych jagód. Doskonałe do wędlin i czerwonego mięsa. Najlepsi producenci: d’Angelo, Paternoster, Bonifacio, Di Palma.

Barbaresco z Piemontu (Włochy).  To wino ma wielkiego i znanego konkurenta czyli barolo. Oba pochodzą ze szczepu nebbiolo. Barbaresco jest winem lżejszym niż jego słynniejszy i droższy kuzyn. Okres dojrzewania trwa około 3 lata. Większa część wina (ok. 65%) leżakuje w tradycyjnych, dębowych beczułkach, a reszta w znacznie  większych drewnianych zbiornikach. Starzenie wina w butelkach trwa przez okres jednego roku, podczas którego ciemne, ale przyjemne garbniki z dużych beczek łączą się ze słodkimi i pełnymi z małych beczułek. Barbaresco jest winem, w którym łatwo się zakochać. W smaku bowiem wyczuwa się owoce leśne z delikatnym odcieniem przypraw. Ulubiony producent: Olek Bondonio.

Brunello di Montalcino z Toskanii (Włochy) – czerwone wytrawne, bardzo mocne, z intensywnym garbnikiem, pachnące ziemią, wiśniami i korzeniami. Doskonałe do pieczonego dzikiego ptactwa i ostrych serów. Najlepsi producenci: Frescobaldi, Friggiali, Fuligni.

Bourgogne Chardonnay z Burgundii (Francja) – białe wytrawne, o wyczuwalnym smaku grejpfruta i brzoskwini, bardzo aromatyczne, o lekkim zapachu wanilii. Doskonałe do pieczonych lub duszonych kurcząt. Najlepszy producent: Jadot.

Cannonau z Sardynii (Włochy) – czerwone wytrawne, z aromatem korzeni, a czasem nawet asfaltu, o wyczuwalnym smaku czarnych jagód lub wiśni i ciemnoczerwonym kolorze. Doskonałe do wszelkich pasztetów i serów. Najlepsi producenci: Gabbas, Dettori, Contini.

Chateauneuf-du-Pape z Côtes du Rhône (Francja) – czerwone wytrawne, bardzo aromatyczne, z wyczuwalnym zapachem lawendy, pieprzu i wiśni. Doskonałe do pieczonej kaczki i mięs w słodkawych sosach. Najlepsi producenci: Pusseglio, Fortia, Bonneau.

Chateau Sainte-Marie Bordeaux Superieur z Entre deux Mers (Francja) – to wino z rodzinnej winnicy (Gilles et Stephane Dupuch), z serca regionu Bordeaux czyli Entre deux Mers. Mieszanka szczepów: Merlot, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc starzona przez 12 miesięcy w dębowych beczkach. W rezultacie powstaje wino głębokie o ciemnofioletowym kolorze oraz smaku czereśni lub czerwonych porzeczek. Mocno wyczuwalne taniny. Doskonałe do krotko pieczonej polędwicy i dziczyzny.

Chianti Classico z Toskanii (Włochy) – czerwone wytrawne, bardzo zróżnicowane: od łagodnego z dużą ilością taniny, o lekkim owocowym smaku wiśni aż po silnie korzenne z zapachem ziemi, skóry, a nawet smoły. Doskonałe do makaronów, np. spaghetti carbonara i spaghetti bolognese. Najlepsi producenci: Antinori, Ruffino, Bossio.

Gruner veltliner z Poysdorf (Austria) – białe wytrawne, jedno z najpopularniejszych win z doliny Dunaju, bardzo aromatyczne pachnące świeżym jabłkiem, cytryna czy ananasem, po dłuższym leżakowaniu nabiera aromatu miodu i tytoniu. Doskonałe do białych mięs i serów. Producent: Ebner-Ebenauer

Gevurztraminer z Górnej Adygi (Włochy) – białe wytrawne, pachnące tropikalnymi kwiatami i owocami. Doskonałe jako aperitif oraz do zielonej sałaty, szparagów i owoców morza. Producent: Alois Lageder.

3 Klimata, Karavitakis Winery Kreta (Grecja) – mieszanka trzech szczepów –  Sangiovese, Merlot i Cabernet Sauvignon. Wino leżakujące rok w dębowych baryłkach pochodzi z winnicy Manolisa Karavitakisa z okolic miasteczka Chania na Krecie. Ciemny rubinowy kolor i silny aromat czarnych jagód sygnalizuje, że świetnie będzie smakować z dziczyzną i długo dojrzewającymi serami. Ma jedną wadę: trudno je znaleźć w polskich sklepach. Jego jakość natomiast  zachęca do sprowadzania  (oczywiście w odpowiedniej liczbie butelek) z wyspy, choćby za pomocą sklepu internetowego funkcjonującego przy winnicy.

Lagrein z Górnej Adygi (Włochy) – czerwone wytrawne, bardzo intensywne, wymagające trzydziestu minut dotleniania, o głębokim aromacie czarnych jagód i jeżyn. Doskonałe do mięs czerwonych, zwłaszcza dziczyzny i makaronów z mięsnymi sosami oraz twardych serów. Najlepsi producenci: Meran, Lageder.

Malbec – z Tupungato Valley, Mendoza (Argentyna) – czerwone wytrawne o smaku czarnych jagód i zaskakującym aromacie pieprzowym. Doskonałe do wędlin, pasztetów i befsztyków. Producent: Jean Bousquet

Montepulciano d’Abruzzo z Abruzzo (Włochy) – czerwone wytrawne, lekkie, o aromacie ziołowym, korzennym i pieprznym, ciemorubinowym kolorze i wyczuwalnym smaku wiśni. Bardzo dobre do dziczyzny, np. combra z dzika lub pieczeni z udźca sarny. Najlepsi producenci: Farnese, Barba, Montori.

Mas la Plana Gran Coronas z Penedes (Hiszpania) – czerwone wytrawne, z dębowym posmakiem, aromatem czerwonych owoców, o ciemnorubinowym kolorze, wręcz jedwabiste. Doskonałe do befsztyków z polędwicy z gruboziarnistym pieprzem. Producent: Miguel Torres.

Meursault z Burgundii (Francja) – białe wytrawne, bardzo aromatyczne, pachnące kwiatami i jednocześnie palonymi orzechami, wręcz jedwabiste. Doskonałe do gotowanych kurcząt i ryb gotowanych w warzywach. Najlepsi producenci: Latour, Leflaive, Mestre.

Feudo Montoni Nero d’Avola z Sycylii (Włochy) – czerwone wytrawne, o głębokim kolorze, intensywnym zapachu i długo pamiętanym owocowym smaku. Doskonale komponuje się z ciemnymi mięsami w bardzo pikantnych sosach. Producent: Montoni.

Gigondas z Côtes du Rhône (Francja) – czerwone wytrawne, bardzo treściwe, pełne aromatu czarnych jagód, pachnące lasem. Doskonałe do dziczyzny, a zwłaszcza dzikich kaczek i gęsi. Najlepsi producenci: du Trignon, Saint-Cosme, Raspail-Ay.

Marques de Borba 2012. Region Alentejo (Portugalia). Wytrawne czerwone. Mieszanka szczepów Alicante, Touriga Nacional, Syrah i Cabernet Sauvignon dała ? po starzeniu w dębowych beczkach ? wspaniały rezultat. Wino o głębokim rubinowym kolorze ma świetny bukiet, w którym rozróżnić można czarną porzeczkę i wyraźną dębinę. Producent, słynny portugalski enolog Joao Portugal Ramos, poleca wino do dzikich gołębi, co można zastosować i przy innym ptactwie jak dzikie kaczki lub bażanty.  Równie dobre do długo dojrzewających serów.  Niedrogie

Primitivo di Manduria Bisanzio z Puglii (Włochy) – To szlachetne primitivo niesie w sobie duży ładunek doznań. W aromacie odnajdziemy tchnący rozgrzaną ziemią bardzo dojrzały czarny owoc jeżyn, zaś smak zaskakuje klasycznym ładunkiem typowych dla wielkich południowych win akcentów: skóry, dymu, smoły i wspaniale ciemnego winogrona. Nadaje się szczególnie do wyrazistych w smaku dań mięsnych, dziczyzny a także do deserów z ciemnej, gorzkiej czekolady. Najlepszy producent: Tinazzi – Santa Croce (cena ok. 60 zł)

Quinta de la Rosa Douro Dourosa 2011. Region Douro (Portugalia). Wytrawne czerwone. Ma głęboki ciemnorubinowy kolor. Bukiet pełen aromatów, w tym porzeczki i wiśni a nawet ziemia po deszczu. Doskonała równowaga  kwasowości i garbników. Wino śmiało można  potrzymać jeszcze w piwniczce lub winiarce. Będzie wspaniałym dodatkiem do serów pleśniowych albo ? jeszcze lepiej ? kozich. Nadaje się też do czerwonych mięs a nawet dziczyzny. Jak na tej jakości wino niezwykle tanie, bo kosztuje ( w Biedronce) niecałe 25 zł.

Sancerre z Doliny Loary (Francja) – białe wytrawne, o ostrym smaku owocowym i silnym zapachu. Doskonałe do wszelkich owoców morza, zwłaszcza homarów i krewetek. Najlepsi producenci: Cotat, Lafond, Dupuy.

Sauternes z Bordeaux (Francja) – słodkie, złociste, ciężkie, bardzo mocne, długo dojrzewające. Najlepiej się komponuje z foie gras i wszelkimi pasztetami. Najlepsi producenci: Yquem, Coutet, Guiraud.

Sangiovese Primitivo z Puglii (Włochy) – czerwone wytrawne, o intensywnym kolorze, bardzo aromatyczne, z silnym zapachem czerwonych owoców. Bardzo dobre do czerwonych mięs i – co zaskakujące – także do białych mięs grillowanych, wędlin oraz serów. Producent: Angio.

Sherazade – z Sycylii (Włochy) – czerwone wytrawne bardzo intensywnie owocowe ale i mineralne, pachnie leśnymi owocami oraz przyprawami. Świetnie podkreśla smak wędlin, mięs pieczonych i ostrych serów. Producent: Donnafugata.

Vino Nobile Montepulciano z Toskanii (Włochy) – czerwone wytrawne, wyróżnia się ciemnorubinowym kolorem oraz lekko słodkawym smakiem truskawek i ich zapachem; wyczuwalny jest też aromat palonych orzechów. Doskonałe do wszelkiej jagnięciny i potraw z koźlęcia. Najlepsi producenci: Poliziano, Nottola, Talosa.