Nie mów fu na tofu

Choć nazywany bywa ?serkiem tofu?, nic bardziej błędnego niż ta nazwa: tofu to nie ser, lecz wytwarzany z soi produkt, który jedynie wyglądem przypomina masę serową. W stu procentach substancja roślinna, tofu doskonale zastępuje mięso w diecie wegetariańskiej, gdyż zawiera mnóstwo składników koniecznych w żywieniu człowieka, takich jak białko, żelazo, wapń czy witaminy z grupy B. Dodaje się je do sosów, potraw z jaj, owoców i warzyw. Tofu bywa miękkie i twarde, a także jedwabiste, które po zmiksowaniu można podawać jako sos do sałatek warzywnych. Szczególnie ważną rolę tofu odgrywa w kuchni chińskiej i japońskiej, przyrządzane bowiem bywa na różne sposoby.

Sos z tofu do gotowanych warzyw
(6 porcji)

25 dag miękkiego tofu, 2 łyżki soku cytrynowego, 3 łyżki sosu sojowego, 2 – 3 łyżki oliwy z oliwek, pół łyżeczki do kawy świeżo zmielonego pieprzu

Pokroić tofu na drobne kawałeczki, dodać oliwę oraz sos sojowy, na chwilę odstawić. Zmiksować, dodając pieprz i sok cytrynowy do smaku. Podawać na zimno.

Paella z tofu dla wegetarian
(4 – 6 porcji)

25 dag długoziarnistego ryżu, 2 szklanki rosołu warzywnego z kostki, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 2 – 3 łyżki oliwy, 1 puszka (45 dag) krojonych konserwowych pomidorów, 1 puszka konserwowej ciecierzycy, opakowanie (25 dag) tofu, 1 szklanka konserwowej zielonej fasoli, pół strąka czerwonej papryki, po 1 łyżeczce suszonej bazylii i tymianku, świeże oregano do przybrania

W szerokiej głębokiej patelni lub specjalnym naczyniu do przygotowywania paelli rozgrzać oliwę, dodać posiekaną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekaną paprykę. Smażyć 2 – 3 minuty, dodać pomidory z puszki, bazylię i tymianek. Smażyć dalsze 5 minut. Dodać rosół, osączoną z zalewy ciecierzycę i ryż. Pod przykryciem gotować 20 minut, kilka razy wymieszać, aby ryż gotował się równomiernie, dodać fasolkę i pokrojone w drobną kostkę tofu. Dusić 10 minut, po czym odstawić z ognia, przybrać gałązkami oregano i podawać.