Polska klasyka nieco odmieniona

Kotlety schabowe – zwane często przyjaźnie schaboszczakami – to jedno z ulubionych dań rodaków. Często idąc do nieznanej mi restauracji w dowolnym miejscu Polski, zamawiam właśnie schabowe, bo po tym daniu jestem w stanie ocenić natychmiast umiejętności szefa kuchni.

Dobre schaboszczaki to bowiem trudna sztuka. Łatwo je zepsuć nadmiarem panierki lub tłuszczu, a jeszcze łatwiej zamordować tłuczkiem, rozbijając je na milimetrowy arkusik, który na patelni zamienia się błyskawicznie w smażoną tekturę.schabowy z kostkąOprócz klasycznych receptur lubię czasem sięgnąć po zmodyfikowane przepisy. I właśnie kilka z nich dziś tu przytaczam. Też są dobre, choć klasyczny schabowy kotlecik z zasmażaną kapustą i kartofelkami nie ma sobie równych.

Schabowe w zupełnie innej postaci
6 kotletów schabowych bez kostki, 3 jaja, niepełna szklanka mąki, pół szklanki mleka, pół szklanki startego żółtego sera, łyżka posiekanej zielonej pietruszki i pół łyżki posiekanej świeżej bazylii, 3 duże pory, 2 kremowe 100-gramowe serki topione, 1/3 szklanki oleju, łyżka masła, jakakolwiek przyprawa warzywna, sól, pieprz

1. Odłożyć półtorej łyżki mąki, pozostałą zmiksować z jajkami, startym żółtym serem, posiekaną zieloną pietruszką i bazylią oraz solą, pieprzem i powoli wlewanym mlekiem. Odstawić ciasto co najmniej na pół godziny.
2. Kotlety zbić, oprószyć mąką, lekko posolić i posypać pozostawioną mąką.
3. Topione serki włożyć do zamrażalnika.
4. Na patelni rozgrzać olej. Każdy kotlet maczać w cieście, smażyć na oleju po 4 minuty z każdej strony. Pod koniec smażenia dodać masło.
5. Ułożyć kotlety na żaroodpornym półmisku, na każdym kotlecie położyć połówkę pora.
6. Serki lekko zmrożone zetrzeć na grubej jarzynowej tarce, posypać serem kotlety z porami.
7. Nagrzać piekarnik do temperatury 200 st. C i zapiekać kotlety, aż ser na wierzchu się zrumieni.

Schabowe pikantnie panierowane
4 kotlety schabowe z kostką, 2 łyżki mąki, 2 jaja, 5 łyżek tartej bułki, 5 łyżek startego parmezanu, sól, pieprz
Do smażenia: 5 łyżek oleju

1. Kotlety umyć, osuszyć papierowym kuchennym ręcznikiem, posypać solą i pieprzem.
2. Tartą bułkę wymieszać dokładnie z parmezanem. Jaja rozkłócić w miseczce.
3. Kotlety najpierw obtaczać w mące, następnie maczać w rozbitych jajach, następnie w tartej bułce z parmezanem. Docisnąć panierkę dłonią.
4. Na patelni rozgrzać olej, smażyć kotlety z obu stron na złocisto, po 5 minut z każdej.

Schab zawijany z serem z niebieską pleśnią
1 kg schabu, 1 kg szpinaku, pół szklanki pokrojonego w kostkę wędzonego boczku, 25 dag sera z niebieską pleśnią, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki oleju, pół szklanki warzywnego bulionu z kostki

1. Schab naciąć wzdłuż z jednej strony do połowy i następnie z drugiej strony także do połowy, aby po rozłożeniu mięsa otrzymać możliwie szeroki płat mięsa. Nakryć folią do żywności i delikatnie zbić tłuczkiem na równy regularny płat.
2. Szpinak obrać z szypułek, wrzucić na wrzątek i blanszować minutę, po czym odsączyć i dokładnie wycisnąć wodę. Lekko przesiekać.
3. Boczek stopić na patelni, dodać szpinak i chwilę smażyć, doprawiając solą i pieprzem. Ostudzić.
4. Na płacie mięsa rozłożyć warstwę szpinaku, posypać pokruszonym drobno serem z niebieską pleśnią i zrolować. Obwiązać kilkakrotnie białą bawełnianą nicią.
5. Na oleju zrumienić roladę, następnie umieścić ją w brytfannie, wlać bulion i w temperaturze 180°C piec 70 minut.

Schabowe z jabłkami
4 centymetrowej grubości kotlety schabowe bez kości, 2 winne jabłka, 2 cebule, 2 łyżki mąki, sól, pieprz, 3 łyżki oleju do smażenia, łyżeczka majeranku, spora szczypta melisy, łyżeczka cukru

1. Kotlety rozbić lekko tłuczkiem do mięsa, posolić, posypać pieprzem i mąką.
2. Cebulę obrać i pokroić w cienkie plastry, podsmażyć na rozgrzanym oleju, po czym zdjąć z patelni.
3. Na pozostałym na patelni oleju usmażyć kotlety z obu stron na rumiano. Na każdym ułożyć porcję cebuli.
4. Obrać jabłka, przekroić na połówki, wykroić gniazda nasienne.
5. Na każdym kotlecie położyć połówkę jabłka przekrojem do dołu, okrywając w ten sposób cebulę. Posypać jabłko cukrem, majerankiem i melisą.
6. Podlać kotlety 3-4 łyżkami wody, zakryć patelnię przykrywką i dusić potrawę 8 minut.

Smacznego!