Słodko, słodko…

Zbliża się Tłusty Czwartek, czyli pora słodkiego obżarstwa. W naszej rodzinie zaś luty i marzec to pora licznych imienin i urodzin. Często więc spotykamy się przy stole w większym niż zwykle gronie.

Każde zaś takie zgromadzenie kończy słodki deser. Na ogół bywa to tort. Mamy zaś (pisząc w liczbie mnogiej, nieco fałszuję rzeczywistość, bo poza wigilijna kutią nigdy nic słodkiego nie przyrządziłem) kilka rodzajów tortów, które rodzina i przyjaciele uwielbiają, a moja domowa mistrzyni cukiernictwa robi wprost znakomicie.OLYMPUS DIGITAL CAMERAJednym z takich popisowych tortów jest Pavlova, której smak za każdym razem jest nieco inny, w zależności od dokładanych do bezowych blatów. Bywa więc Pavlowa z truskawkami, malinami (fot. wyżej), z owocami granatu.

Drugi – choć ja bym go postawił na pierwszym miejscu – jest kruchy tort z kwaśnymi konfiturami morelowymi. Konfitury te (też oczywiście domowej roboty) wspaniale kontrastują z niezwykłą słodkością kruchych blatów, których jest zwykle trzy, a w porywach bywa i pięć.

Gdy ilość białek z jajek użytych do różnych innych deserów jest wielka, wówczas pora na cwibak. To ciasto ma tę zaletę, że może być długowieczne. Cwibak w postaci suchara jest jeszcze smaczniejszy niż miękki i świeży. Nieczęsto jednak udaje się mu dostatecznie wyschnąć, bo wcześniej bywa pochłonięty do ostatniego okruszka.OLYMPUS DIGITAL CAMERAPavlova
5 białek, szczypta soli, szklanka cukru, szklanka oziębionej śmietanki 30-proc., 2 łyżki cukru pudru, szklanka malin lub innych miękkich owoców, łyżeczka masła

1. Ubić bardzo sztywną pianę z białek ze szczyptą soli, pod koniec, kiedy piana jest sztywna, dodać cukier i ubijać dotąd, aż się rozpuści.
2. Krążek od dużej tortownicy lub dużą okrągłą aluminiową foremkę przeznaczoną do pieczenia tart posmarować lekko masłem.
3. Ubitą pianę włożyć do czystego, najlepiej nowego woreczka plastikowego, odciąć koniuszek woreczka i wycisnąć pianę: zaczynając od brzegu, kończąc po środku wyciskać wokół obwodu równy wałeczek formując ślimaka.
4. Wstawić na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 160 °C, potem w 100° C piec bezę około 90 minut, gdyby wierzch się rumienił – można uchylić na centymetr drzwiczki piekarnika.
5. Kiedy beza ostygnie, ubić oziębioną śmietankę, pod koniec dodać cukier puder. Jeżeli jest dwa lub trzy placki, posmarować je kremem kawowym i poprzekładać.
6. Na wierzch bezy ułożyć śmietankę, a na niej maliny. Podawać od razu lub po niedługim czasie. Kroić jak tort.OLYMPUS DIGITAL CAMERACwibak
6 białek, 15 dag (3/4 szklanki) cukru, 10 łyżek mąki, 10 dag roztopionego masła, 1,5 szklanki różnych bakalii (rodzynki, orzechy, pokrojone suszone śliwki, daktyle i figi), szczypta soli
Łyżka mąki do oprószenia bakalii, łyżeczka masła do wysmarowania formy

1. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, pod koniec dodając po trochu cukier, mąkę i w końcu roztopione i ochłodzone masło.
2. Bakalie oprószyć mąką, dodać do ciasta, wymieszać.
3. Po wysmarowaniu formy wlać do niej ciasto i piec w temperaturze 180 st. C do momentu, kiedy ciasto się zrumieni, a patyczek w nie wkłuty będzie suchy.OLYMPUS DIGITAL CAMERATort morelowy
Na ciasto: 25 dag (1,5 szklanki) mąki, 170 g masła, 10 dag mielonych lub bardzo drobno posiekanych migdałów, 1/2 szklanki cukru pudru, 4 żółtka, ew. zapach np. wanilia
Krem: ok. 1/2 słoiczka dobrej, kwaśnej marmolady morelowej (od biedy można ją zastąpić powidłami śliwkowymi), 4 białka, 1/2 szklanki cukru pudru
Na lukier: ok. 1/2 szklanki cukru pudru, ćwierć słoiczka powideł lub marmolady morelowej, łyżka soku cytrynowego

1. Wykonanie ciasta: mąkę posiekać z cukrem pudrem i masłem, dodać migdały oraz żółtka i zagnieść ciasto. Rozwałkować na 5 jednakowych placków (tortownica o średnicy 22-25 cm). Kolejno piec na złocisto. Uwaga: placki dopóki zupełnie nie wystygną, są bardzo kruche.
2. Wykonanie kremu: ubić sztywną pianę z białek, dodając pod koniec cukier i zmiksowaną marmoladę. Przełożyć kremem placki.
3. Wykonanie lukru: utrzeć składniki lukru i rozsmarować go na wierzchu tortu. Przybrać połówkami orzechów włoskich i siekanymi migdałami.

Tort powinien postać w lodówce lub chłodnym miejscu co najmniej 3-4 dni.

Fot. P. Adamczewski