Zieleni się, zieleni…

 

Tu, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, do wszystkich ryb i ośmiornic jemy olbrzymie ilości zieleniny. I to wcale nie ze względu na zalety zdrowotne wszelkich sałat ale z powodu ich wspaniałego smaku. Czasem jednak warto dowiedzieć się co też drzemie w roszponce, endywii czy sałacie lodowej.

„Sałaty są bogate w beta-karoten – silny antyoksydant, który chroni komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.. Jako skarbnica kwasu foliowego są polecane wszystkim przyszłym mamom – pisze Aleksandra Czarnewicz-Kamińska specjalistka żywieniowa „Mody na Zdrowie”. – Ponadto zawierają cenne składniki mineralne: potas, wapń, żelazo, niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Warto też wiedzieć, że żelazo pojawia się w sałacie w towarzystwie witaminy C, co powoduje, że lepiej wchłania się ono w organizmie. W zielonych liściach znajduje się także jod – pierwiastek, którego brakuje w diecie Polaków.
(…)
 Oczywiście, by sałata pozostała zdrowym daniem, zamiast pełnotłustej śmietany dodajmy do niej jogurt naturalny, kefir, maślankę, sos ziołowy, dip warzywno-owocowy oraz oliwę z oliwek. Sałaty bardzo dobrze smakują też z dodatkiem octu winnego, balsamicznego czy sosu sojowego. Ocet z czerwonego wina jest klasyczny i neutralny, balsamiczny nadaje winegretowi smak i aromat żywicy.

 

 Zieleni się, zieleni… i tyle z niej pożytku

 W Polsce zaliczana do najpopularniejszych warzyw jest sałata głowiasta, dlatego można ją kupić przez cały rok. Jest wyjątkowo nietrwała – na przygniecionych liściach szybko pojawiają się plamy i nieapetyczne zaciemnienia. Sałata głowiasta dobrej jakości ma delikatne kruche listki o intensywnej zielonej barwie. Smak goryczki występujący w niektórych sałatach można zlikwidować, wkładając liście na 3 min do wrzątku (blanszować), a następnie płucząc je pod bardzo zimną wodą. Liście tego gatunku wspaniale smakują w mieszankach z innymi sałatami i warzywami.

Sałata lodowa ma liście kruche, jasnozielone i zdecydowanie bardziej soczyste niż innych gatunków, a przechowywane w lodówce przez długi czas nie tracą na wartości i jakości. Stanowią wspaniały dodatek do surówek i sałatek. Doskonale smakują z innymi sałatami, warzywami (papryką, ogórkiem, pomidorem) i słodkimi owocami (truskawkami, morelami, brzoskwiniami, porzeczkami).

Sałata Batawia jest odmianą blisko spokrewnioną z sałatą głowiastą i lodową – jej liście mają silny pikantny posmak. Batawia jest odmianą bardzo trwałą, która doskonale się przechowuje. Wybornie smakuje jako przystawka obiadowa, zmieszana z maleńkimi czosnkowymi grzankami i prażonym ziarnem sezamu lub posiekanymi drobno orzechami włoskimi.

Soczyste liście endywii i cykorii mają pikantny i lekko gorzkawy smak. Osoby z wrażliwym żołądkiem powinny jadać je raczej w postaci gotowanej lub duszonej. Liście nadają się do sałatek warzywnych, surówek i zapiekanek. Świetnie zastępują także sałatę w kanapkach.

Roszponka natomiast zawiera olejki eteryczne, które odpowiadają za jej oryginalny, lekko orzechowy smak. Z liści tej rośliny można przygotowywać smaczne surówki i sałatki. Można ją także dodawać jak zwykłą sałatę do tartinek i kanapek. Roszponka polana sosem winegret stanowi bardzo smaczny dodatek do mięs.”

Wcale nie trzeba być krółikiem, by kochać zieleninę!