Rośnie pod ziemią owoc szatana

Czasem trwa długo zanim coś nowego na talerzu mnie zachwyci. Tak było z tym szatańskim ziemniakiem. Ale teraz jadłbym je znacznie częściej niż to w moim domu się robi. Rozumiem jednak, że i inne produkty czekają w kolejce.
Przywieziono bataty czyli słodkie ziemniaki do Europy dopiero w XVI wieku, ale w Ameryce Środkowej uprawia się je od ponad 5 tysięcy lat. Bataty jada się głównie w krajach biednych, na stołach bogatych krajów bywają rzadziej, ale za to służą tu do przygotowywania wymyślnych dań.

Roślina nazywana wilcem ziemniaczanym wytwarza grubiejące części podziemne, których smak i wartości są znakomite. Zawartość, przede wszystkim potasu i witaminy A, ale także innych witamin i korzystnych dla zdrowia składników stawia je w rzędzie godnych polecenia elementów diety.

Bulwy, pokryte brązową lub czerwonawą skórką, mają również kolorowy miąższ: czerwony, różowy, brązowy, niekiedy biały. Wbrew pozorom batat nie jest krewnym ziemniaka, aczkolwiek bardzo dobrze zastępuje go w wielu potrawach, co można zauważyć w naszych przepisach. Bataty mogą stanowić produkt służący do przygotowania bardzo oryginalnych choć prostych dań lub po prostu bardziej oryginalny (w naszej strefie klimatycznej) niż zwykłe ziemniaki dodatek do dań mięsnych, rybnych lub z warzyw.

No to pora na parę przepisów:

Bataty zapiekane z gorgonzolą
(4 porcje)
4 równej wielkości bataty, 4 szalotki, ok. 10-12 dag gorgonzoli, sól, pieprz, 2 łyżki oliwy
Bataty umyć (nie obierać ze skórki), posolić po wierzchu i piec przez godzinę. Szalotkę pokroić w cienkie krążki i podsmażyć na złoto na oliwie. Gorgonzolę pokroić na 8 równych plasterków lub rozgnieść widelcem. Upieczone bataty przekroić na połówki, na każdej położyć nieco zrumienionej szalotki i plasterek gorgonzoli (lub posypać pokruszoną). Zapiekać w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsiusza około 3 minut – ser powinien się rozpuścić i zawrzeć.

Placki inne niż wszystkie
(4 porcje)
0,75 kg batatów, 3 łyżki oleju, 2 łyżki masła, sól, pieprz, 4 łyżki pokrojonego w kostkę wędzonego boczku lub szynki
Bataty obrać, umyć i zetrzeć w malakserze na grubej jarzynowej tarce. Przyprawić pieprzem i solą i dokładnie wymieszać. Dodać wędzone mięso i ponownie wymieszać. Formować placuszki i smażyć na mieszance oleju i masła, po 5 minut z każdej strony. Jeśli muszą poczekać na podanie na stół, warto ułożyć je w nagrzanym piekarniku na warstwie papierowej kuchennej ściereczce: nie tylko będą ciepłe, ale jeszcze odsączone z nadmiaru tłuszczu.

Suflet z batatów i sera
(4-6 porcji)
1 kg batatów, 3 łyżki masła, 3 łyżki mąki, 1 ? szklanki mleka, 1 średnia cebula, ? szklanki startego parmezanu, 1 szklanka startego gruyera lub innego sera o wyrazistym smaku, po ? łyżeczki do kawy mielonego imbiru, gałki muszkatołowej i mielonego ziela angielskiego, pieprz, sól, 6 jaj
Bataty upiec w piekarniku (50 minut) lub po obraniu ugotować w wodzie (upieczone są smaczniejsze). Miąższ dokładnie przecisnąć przez praskę do ziemniaków. Ostudzić. Roztopić na dużej patelni masło, dodać posiekaną jak najdrobniej cebulę i smażyć, aż stanie się miękka, czyli około 10 minut, mieszając. Zagrzać silnie mleko. Na patelnię z masłem i cebulą wsypać mąkę i mieszając smażyć, aż zacznie się pienić. Wówczas wlewać mleko, ciągle mieszając, aby powstał sos. Gotować 2 minuty. Do sosu dodać sól, pieprz, gałkę, imbir i ziele angielskie. Kiedy lekko wystygnie, dodawać po kolei żółtka, energicznie mieszając. Połączyć sos z purée z batatów, dodać starty gruyer, po czym lekko, ale dokładnie wymieszać. Sporą formę do sufletów lub 2-3-litrowe wysokie naczynie żaroodporne wysmarować odrobiną masła i wysypać połową startego parmezanu. Do formy przełożyć suflet, posypać pozostałym parmezanem i piec 50 minut w piekarniku o temperaturze 180 stopni Celsiusza. Podawać od razu z dodatkiem keczupu lub z sokiem pomidorowym albo bez żadnych dodatków.