Wszystkie barwy tęczy

Nasze apetyty i chętki związane są ściśle z sezonami: latem odżywiamy się lżej, zimą bardziej pożywnie a na wiosnę mamy bardzo często ochotę na dania z młodych warzyw, sałatki i surówki, dzięki którym nasze menu może dostarczyć tak potrzebnych witamin. Prawdę mówiąc moda na surówki przy możliwościach kupowania dobrej zieleniny przez cały niemal rok przekroczyła czas wiosny i trwa, i trwa, i trwa, i ma trwać (proszę nie kalamburzyć!)…

Ustaliliśmy więc, że surówki weszły w modę i każda gospodyni ma wiele wypróbowanych sposobów na ich przyrządzeni. Tym razem i ja podzielę się z blogowiczami niektórymi sposobami ułatwiającymi życie kucharza w tej dziedzinie. Zacznijmy od podania kilku przepisów na warzywa gotowane, które doskonale dopełniają dania z ryb, jaj czy mięsa. Warzywa gotowane i znakomite potrawy z nich dostarczają nam wiele soli mineralnych,witamin. Inna sprawa, że większość gotujących preferuje surówki ze względu na łatwość ich przyrządzania.

Dobra jarzynka to nie tylko dopełnienie mięsnego dania. lecz samoistne dziełko sztuki kulinarnej. Lekkie, pożywne lekkostrawne i pyszne. Zwłaszcza o tej porze roku może towarzyszyć im mnóstwo siekanego kopru czy zielonej pietruszki, który walorów smakowych jak i wartości witaminowych nie należy lekceważyć.To zarówno ozdoba,przyprawa, jak pełnoprawny wartościowy skłądnik gotowanej jarzynki.

Zatem do dzieła. A dzieło to nie tylko smakuje ale i pięknie wygląda. Talerz z jarzynami może przypominać tęczę. Tyle jest na nim barw.

Kalarepka nadziewana pieczarkami
8 kalarepek.Na nadzienie:15 dag pieczarek,1 łyżka masła,1 cebula,
1 bułka,1 jajko,po 2 kopiaste łyżki siekanej pietruszki i kopru.
Na sos:1,5 łyżki masła,1,5 łyżki mąki,2 szklanki bulionu z kostki,siekany koper.

Kalarepki powinny być jednakowej wielkości. Trzeba zadbać oczywiście by wszystkie były miękkie. Ściąć im wierzchy, wydrążyć, najlepiej łyżką, pozostawiając ścianki mniej więcej 1 cm grubości. Obgotować kalarepy we wrzątku przez 20 minut. po czym położyć je na czystej ściereczce otworem w dół, aby osączyć.
Na maśle poddusić usiekaną drobno cebulę, dołożyć również usiekane pieczarki, dodać namoczoną w wodzie i dobrze odciśniętą bułkę, jajko, koper i pietruszkę. Dobrze wyrobić masę, posolić ją i dodać pieprzu. Nakładać w kalarepki. Okryć je ściętymi wierzchami. Części wydrążone drobno posiekać. Włożyć do płaskiego rondla kalarepki wraz z siekanym miąższem, wlać kilka łyżek wody. Dusić pod pokrywką do momentu, kiedy kalarepa będzie miękka ( tj. około 30 minut).

Przyrządzić sos: masło rozgrzać w garnuszku,dodać mąkę i podgrzewać, aż mąka zbieleje, po czym dolewać powoli ,mieszając, bulion. Na zakończenie dodać koper. Sosem zalać duszącą się w garnku kalarepkę i jeszcze razem chwilę pogotować.
Taka kalarepka doskonale pasuje do cielęcych steków smażonych tylko z solą i pieprzem na odrobinie oleju.

Ogórki nadziewane mięsem
4 ogórki,30 dag mięsa mielonego(najlepiej cielęciny lub z kurczaka),1 łyżka masła lub oleju,1 nieduża cebula,sól,pieprz,2 kopiaste łyżki siekanej zielonej pietruszki,1 jajko,2 łyżki tartej bułki,1 łyżka masła do duszenia ogórków,1 szklanka bulionu z kostki,1/2 szklanki niskoprocentowej śmietanki,1,5 łyżki mąki,1 kopiasta łyżka kopru,sól,pieprz.

Na maśle poddusić drobno posiekaną cebulę,dodać mielone mięso , sól, pieprz, tartą bułkę i chwilę razem smażyć. Odstawić i przestudzić , po czym dodać jajko i zieloną pietruszkę. Dokładnie wymieszać.

Ogórki obrać ze skórki, przekroić na połówki, po czym wydrążyć środek łyżeczką. W wydrążenie nakładać przygotowany farsz lekko go uciskając. Ułożyć w rondlu nadzieniem do góry, wlać nieco bulionu z kostki oraz dodać łyżkę masła. Gotować pod przykryciem około 20 minut. Śmietankę wymieszać z mąką i koprem, dodać nieco soli i pieprzu. Polać sosem ogórki i dusić na małym ogniu do momentu,aż będą miękkie.
Podawać z ryżem ugotowanym na sypko lub zielonym włoskim makaronem posypanym parmezanem.

Rzodkiewka duszona

Rzodkiewkę obrać ze skórki,wrzucić na chwilę na wrzącą wodę, po czym wyjąć, osączyć, włożyć do garnka dodając 3/4 szklanki bulionu, masło i cukier. Dusić około 20-25 min., po czym dodać roztarte z mąką masło i resztę bulionu. Gotować chwilę do zgęstnienia,dodać koper i pietruszkę,ewentualnie dodać także soli i cukru.
Podawać do pieczeni wieprzowej,kotletów mielonych lub omletów czy jaj sadzonych.

Duszone młode ziemniaki

1 kg młodych ziemniaków,2 łyżki masła,1 dymka,1/2 szklanki niskoprocentowej śmietanki,2 łyżki siekanego kopru,1 łyżka siekanej zielonej pietruszki.

Młode ziemniaki włożyć do garnka z zimną wodą.Kiedy chwilę namokną,przy pomocy drewnianej pałki do tłuczenia ziemniaków otrzeć je ze skórki(wielokrotnie,choć niezbyt mocno uderzamy w wodzie ziemniaki a delikatna skórka z nich zejdzie).Jeśli ktoś woli konwencjonalne metody,wówczas po prostu oskrobać ziemniaki.Opłukane ziemniaki posolić,posypać siekanym koperkiem i pietruszką,po czym gotować 50 minut na parze.Jeśli nie ma garnka z dziurkowaną wkładką,można ugotować ziemniaki w wodzie a następnie posypać zieleniną.Masło rozpuścić w rondlu,dodać posiekaną drobno cebulkę, poddusić.Wrzucić ziemniaki,dodać śmietanę,potrząsając garnkiem doprowadzić do równomiernego rozprowadzenia śmietany,po czym na minutę postawić pod przykryciem na ogniu.

Podawać do mielonych kotletów,befsztyków,drobiowej wątróbki.