Przysmaki spod strzechy

Fascynowaliśmy się wspólnie na blogu wieloma kuchniami. Miały także w Polsce swoje wielkie dni zarówno kuchnia włoska, francuska, hinduska jak chińska. Niewątpliwie obserwujemy coś na kształt większego zainteresowania naszą kuchnią wiejską, ludową, spod strzechy. Przypisujemy jej zarówno niezwykłe walory smakowe jak i zdrowotne, nie mówiąc o tym, iż pomysł ma ma tak zwane walory kulturowe.

Czym innym jest klasyczna kuchnia polska, czym innym wiejska, chłopskie jadło, od którego pokolenie pierwszych w rodzinie inteligentów zwykle chce się odciąć, ale które dzięki swym niezaprzeczonym walorom bardzo smakuje a stanowiąc swego rodzaju powrót do źródeł wpisuje się doskonale w modę.

Ludowa, chłopska kuchnia polska charakteryzuje się małym udziałem mięsa w codziennym menu, dużym za to wszelkich potraw mącznych, kasz, grochu, fasoli. Z warzyw najpopularniejsza jest kapusta.

Wśród „farbowanych wieśniaków „, czyli posiadaczy wiejskich domów bardzo modne w tym roku były wiejskie przyjęcia, do których wstęp stanowił obowiązkowo smalec z cebulką, część zasadniczą wiejskie wędliny a także kluchy, razowce i inne typowe dla kuchni chłopskiej potrawy.

Pozwalam więc sobie przedstawić kilka wiejskich przepisów, które doskonale nadają się na codzień i od święta. Bo choć są zazwyczaj pracochłonne to ich smak wynagradza wszelkie trudy.

Kaszanka (bez krwi)
1 i 1/3 szklanki kaszy gryczanej,1/2 kg wieprzowej karkówki,10 dag słoniny,szczypta majeranku,10 ziaren ziela angielskiego,10 ziaren pieprzu,1 łyżka soli,1 łyżka smalcu do wysmarowania naczynia żaroodpornego.

Karkówkę pokroić na plastry, zalać wodą i gotować 1/2 godziny wraz z zielem angielskim i kilkoma ziarnami pieprzu. Wyjąć mięso i zmielić w maszynce.

Płyn powinien sie wygotować na tyle, aby pozostało go 3 szklanki. Wsypać do niego kaszę, wstawić do piekarnika na 30 minut. Po tym czasie przesypać kaszę do miski, dodać świeżo zmielone pozostałe ziarna pieprzu oraz majeranek i ew. dosolić. Słoninę pokroić w drobna kostkę, dodać do kaszy i wymieszać. Naczynie żaroodporne wysmarować smalcem, wyłożyć do niego kaszę z mięsem, ugnieść nieco wygładzić powierzchnię i wstawić do piekarnika. Zapiekać około 30 minut,aż powierzchnia lekko się zrumieni.

Prażucha
1/2 kg mąki pszennej lub mieszanej po połowie z gryczaną, 2 łyżki smalcu, 1 łyżka soli, 4 szklanki wrzątku.

Mąkę wsypać do szerokiego garnka i mieszając szeroką drewnianą łyżką lekko zrumienić. Do mąki wlewać po trochu wrzącej wody energicznie mieszając, aby wyrobić ją na jednorodne ciasto. Po wlaniu całej wody, wierzch ciasta prażuchowego wygładzić maczaną w wodzie łyżką, po czym wstawić potrawę do piekarnika na 15-20 minut.

Łyżką maczaną w smalcu nakładać na półmisek spore kawałki, jak duże kluski kładzione. Można podać prażuchę z bryndzą lub twarogiem, śmietaną albo mlekiem. Można także podsmażoną podać do pieczeni.

Wiejska potrawa z rzepy
1 kg rzepy,3 łyżki masła lub smalcu,1,5 łyżki mąki,1 cebula,4 łyzki kwaśnej śmietany, po 1 łyżce siekanego kopru i pietruszki, sól, cukier.

Młodą rzepę obrać,pokroić w drobna kostkę, obgotować w dużej ilości wody, nastepnie zalać niewielka jej ilością i dusić. Kiedy stanie sie miękka, przygotować zasmażkę na maśle lub innym tłuszczu poddusić drobno posiekaną cebulę dodać mąkę i po kilku minutach połączyć z rzepą, dodać cukier i sól, zagotować. Dla amatorów można dodać sporą szczyptę kminku. Dodać też śmietanę i zieleninę. Podawać jako potrawę lub j dodatek do mięsa.