Zdrowie na talerzu

Wśród wielu teorii na temat zdrowego jedzenia jedna,szczególnie przekonujaca ,mówi o tym,że najzdrowsza jest rozmaitość w odżywianiu.W każdym bowiem produkcie jest coś,co dla organizmu może się okazać cenne.Tak więc proponuję zdrowie na talerzu poprzez zastosowanie tak wielu i tak różnych składników, że wśród nich na pewno nie zapomnimy o żadnym ważnym .Oczywiście szczególnie zwrócimy uwagę na spożytkowanie tych produktów, które, co dowiedziono, mają działanie profilaktyczne,a z których można przyrządzać pyszne i oryginalne potrawy.

Każdy, kto dba o zdrowie własne i rodziny pamięta niewątpliwie o przedstawionych na piramidzie zdrowia zasadach, jakimi powinniśmy się kierować układając jadłospis. Otóż najwięcej powinno się w nim znaleźć chleba z pełnego ziarna, kasz, ryżu oraz innych produktów zbożowych a także ziemniaków, wiele owoców i warzyw ze szczególnym uwzględnieniem fasoli i innych strączkowych, orzechów, mleka i produktów mlecznych wreszcie olejów. Ryb powinno się jadać więcej niż drobiu a jaj, słodyczy i mięs najmniej.

Oto z kilka najbardziej przeze mnie lubianych dań.

Chleb pełnoziarnisty zapiekany

8 kromek chleba pełnoziarnistego (najlepszy byłby chleb tostowy), 2 ząbki czosnku, 6 średnich pomidorów, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka oregano, 1,5 szklanki startej mozzarelli, sól, świeżo zmielony pieprz.

Opiec lekko chleb, ułożyć na blaszce. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki, pokroić w sporą kostkę. Na rozgrzanej oliwie podsmażyć razem czosnek, oregano i pomidory. Ułożyć na warstwie chleba, posypać suto tartym serem i zapiec w temperaturze 180 stopni. Kiedy na wierzchu zapiekanki pojawią się pęcherzyki-kroić i podawać na gorąco.

Kasza jęczmienna wypiekana z gryczaną

1 szklanka kaszy jęczmiennej, 1/2 szklanki kaszy gryczanej, 4 szklanki wody, 1/2 łyżeczki soli, 10 dag chudego wędzonego boczku, 2 łyżki oliwy lub oleju.

Kaszę jęczmienną wypłukać kilkakrotnie w wodzie, zalać 4 szklankami wody i gotować na małym ogniu, pod przykryciem około 45 minut. Boczek pokroić w małe kostki, podsmażyć na rozgrzanym oleju na chrupko. Kaszę gryczaną wypłukać, dodać do jęczmiennej, wymieszać, posolić, dodać skwarki. Wypiekać w piekarniku około 30 minut. Podawać do kefiru, zsiadłego mleka, potraw z ryb lub mięs.

Naleśniki z orzechami
Na naleśniki:patrz przepis na naleśniki z ciecierzycą.
Na nadzienie:20 dag łuskanych orzechów włoskich, smażona skórka, 1/2 szklanki cukru pudru,1/2 szklanki słodkiej śmietanki 22 proc., 1/2 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka krojonej skórki pomarańczowej, mały kieliszek rumu lub koniaku, 2 łyżki rodzynek. Do smażenia łyżka masła.

Orzechy zmielić w specjalnej maszynce lub usiekać, śmietanę wraz z cukrem zagrzać, dodać orzechy, skórkę i umyte rodzynki oraz cynamon. Gotować, aż masa osiągnie konsystencję gęstego kremu, lekko ostudzić, dodać alkohol, wymieszać. Smarować naleśniki, składać w kopertę i podgrzewać na maśle.

Zupa chlebowa

2 łyżki oleju, 1 cebula, 4 kromki chleba razowego, 2 łyżki razowej mąki, albo 1 łyżka mąki, 2 łyżki otrąb, 4 szklanki rosołu warzywnego z kostki, 2 łyżki śmietany, 1 łyżka posiekanych listków selera naciowego, sól, mielony kminek do smaku.

Na oleju podsmażyć posiekaną drobno cebulę, dodać pokrajany w kostkę chleb i mąkę lub mąkę z otrębami, zrumienić wszystko razem. Dodać rosól warzywny, gotować na małym ogniu 25 minut, nalewać do talerzy, na środek każdej porcji kapnąć sporą kroplę śmietany, posypać kminkiem.

Seler naciowy w winie

1 wiązka selera naciowego, 3 słodkie jabłka, 3 łyżki oliwy z pestek winogron, 1/2 łyżeczki suszonej szałwii lub 1 kopiasta łyżka listków świeżej, 1 ząbek czosnku, kawałek liścia laurowego, 1 szklanka wina (może być domowe), sól, świeżo mielony biały pieprz.

Pokroić łodygi selera w paseczki, jabłko w kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę, dodać szałwię, przeciśnięty przez praskę czosnek, włożyć jabłka, seler oraz liść laurowy, mieszając smażyć kilka sekund, po czym wlać wino. Gotować do momentu, kiedy seler zmięknie, ale bedzie kruchy. W razie potrzeby dolać odrobinę wody. Doprawić solą, cukrem i pieprzem.