Smakołyki w plenerze

Pamiętam z dzieciństwa wyprawy – rodzinne i w gronie kolegów – do lasu, na łąki, nad jezioro. Po kilku godzinach wędrówek, czasem z przemoczonymi nogami, wygłodzony pędziłem w miejsce obozowania, gdzie babcia lub ktoś z rodziny przygotowywał posiłek na rozłożonym na trawie obrusie. Przeważnie jaja na twardo i udka kurczęce. Potem ciasteczka prababci Eufrozyny. To były pierwsze moje pikniki.

Z upływem lat sam zająłem się przygotowywaniem przyjęć. Jaja na twardo i kurczę pieczone wzbogacone zostały o ryby, wędliny, warzywa, marynowane steki i wiele, wiele innych przysmaków. A do tego różnorodne napoje. W gorące dni także i ochłodzone różowe wino.

W tym wydaniu blogu „Gotuj się!” dzielę się swoim doświadczeniem piknikowym i najlepszymi spośród wielokrotnie sprawdzonych przepisów. Życzę też udanych wypraw, wspaniałych przygód i – przede wszystkim – smacznego!

Udane przyjęcie w ogrodzie, w lesie, na plaży – słowem w plenerze, wymaga większych starań niż podejmowanie gości w domu. Nie ma tam bowiem możliwości sięgnięcia po dodatkowe porcje, gdy zabraknie dań, ani sporządzenia czegoś w przypadku wizyty niespodziewanych gości. Wszystko więc musi być ściśle zaplanowane, a harmonogram zakupów, wstępnej obróbki potraw i przygotowania sprzętu – precyzyjny i możliwy do zrealizowania.

Najlepiej już tydzień wcześniej określić liczbę gości i zaplanować menu. Potem kupić zastawę (jednorazową), sztućce, serwetki, świece (jeśli przewidujemy ucztowanie wieczorem) oraz węgiel drzewny i rozpałkę. Przejrzeć grill i sprawdzić, czy wszystkie utensylia są w komplecie i sprawne.

Dzień przed przyjęciem należy kupić napoje, mięsa oraz ryby. Przyrządzić marynaty, sosy i dipy. Wieczorem przed spotkaniem zamarynować mięsa albo ryby czy owoce morza.

W dniu grillowania kupić świeże pieczywo lub upiec polecany kilka dni temu w historyjkach o pieczywie chleb naan. Przygotować stanowisko do grilla, nakryć stoły, przygotować miejsca do siedzenia. Na 45 min przed rozpoczęciem uczty rozpalić palenisko, by ogień dobrze się rozhulał, wygasł, a brykiety węgla silnie się żarzyły.

Nie wszystkie pikniki muszą odbywać się w nieznanym miejscu. Często przecież urządzają je posiadacze ogródków działkowych czy właściciele domów letniskowych. Wówczas to można korzystać z różnych technik kucharskich – i tych prostych stosowanych na łonie przyrody i tych domowych, czyli bardziej skomplikowanych. Z myślą o tym pośród proponowanych przepisów zamieszczam także i wyrafinowane czy wręcz wytworne dania. Przepisy proponowane są dla czterech osób.
Na koniec kilka porad:
– mięso solić tuż przed umieszczeniem go na ruszcie. Wcześniej można solić drób, a ryby na 2 godz. przed przyrządzaniem;
– zioła, np. tymianek lub rozmaryn, owinąć folią aluminiową, nakłuć ją, a pakiecik umieścić w palenisku, by aromat ziół nasączył mięsa;
– zamarynowane mięsa czy ryby wyjąć wcześniej z zalewy i osączyć na papierowym ręczniku;
– drób i ryby piec w temperaturze ok. 180 st. C, a mięsa wołowe, jagnięce i wieprzowe w temperaturze ok. 250 st. C.

Pieczone warzywa z sosem pesto
3 ząbki czosnku, 100 ml oliwy, 2 bakłażany, 10 cebulek dymek, 2 cukinie, 1 czerwona papryka, 1 zielona papryka, 1 żółta papryka, pęczek zielonej pietruszki, 20 oliwek, 3 łyżki kaparów, sos pesto

Czosnek przecisnąć przez praskę i dodać do oliwy. Odstawić. Pozbawić paprykę pestek i pokroić w paski. Wszystkie warzywa zamoczyć w oliwie z czosnkiem i ułożyć na aluminiowej tacy postawionej na ruszcie. Piec, aż będą miękkie. Posypać upieczone warzywa posiekaną natką pietruszki, oliwkami i kaparami. Doprawić sosem pesto (można kupić gotowy).

Grapefruity z grilla
2 różowe grapefruity, 8 łyżek cukru pudru, 2 dag masła

Rozgrzać grilla. Pokroić owoce w poprzek na połówki. Oddzielić nożykiem miąższ od skórki, ale nie wyjmować. Zachowując miąższ w skórce podzielić na cząstki ostrym nożykiem. Włożyć do żaroodpornego naczynia i posypać grubo cukrem pudrem. Masło podzielić na małe grudki i ułożyć na wierzchu owoców. Postawić na grill i zapiekać ok. 5-10 min. Wyjąć, gdy cukier się roztopi i zrumieni, uważając, by się nie przypalił. Podawać z łagodnym białym winem.

Szaszłyk owocowy
10 truskawek, 10 przepołowionych moreli, 2 owoce kiwi, 6 dużych ciemnych winogron, 6 kawałków ananasa, 2 łyżki stołowe migdałów, cukier

Umyć owoce, pokroić i nabić na rożen. Zapiekać z każdej strony po 2 min. Posypać cukrem pudrem i pokruszonymi migdałami.